Węgry: toksyczny szlam nadal groźny
Na Węgrzech zakończyła się ewakuacja wioski Kolontar, położonej najbliżej uszkodzonego zbiornika, z którego wyciekło ponad milion metrów sześciennych trującego szlamu.
2010-10-09, 08:30
Posłuchaj
Sztab kryzysowy wydał również decyzję o ewakuacji kolejnych wiosek.
Rzecznik sztabu kryzysowego powiedział, ze dostrzeżono kolejne przecieki w wale otaczającym zbiornik. Decyzję o ewakuacji podjął szef sztabu kryzysowego, minister spraw wewnętrznych Szandor Pinter po rannych oględzinach wału. Rzecznik sztabu kryzysowego Tibor Dobson powiedział, ze wał lada chwila może pęknąć w kolejnym miejscu. "Wał przecieka i wydaje się być naruszony" - oświadczył rzecznik dodając, że lada chwila ze zbiornika może wypłynąć nowa fala szlamu, powstałego przy produkcji aluminium. Uszkodzona jest również prowizoryczna opaska zbiornika, którą zbudowano po poniedziałkowym wycieku.
Do wsi wjechaly wojskowe ciężarówki. Zagrożoną miejscowość opuszczają również ekipy ratunkowe. Władze przygotowują do ewakuacji kolejną wioskę Devecseri, zalaną przez wyciek toksycznego szlamu.
Na miejsce przybył węgierski premier Wiktor Orban.
Liczba ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego czerwonego szlamu wrosła w piątek do siedmiu. Tego dnia w pobliżu miejscowości Devecser odkryto zwłoki dwóch kolejnych osób.
W następstwie poniedziałkowego wycieku ok. miliona metrów sześciennych substancji najbardziej ucierpiały właśnie miejscowości Devecser i Kolontar. Wypadek spowodował też obrażenia u około 120 osób. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.
Władze Węgier zapewniają, że w związku z wyciekiem nie ma ryzyka katastrofy biologicznej w Dunaju. Organizacja ekologiczna Greenpeace ostrzegła jednak przed trwałym zanieczyszczeniem środowiska w miejscu wycieku.
rk
REKLAMA