X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dyskusje o aborcji służą rozgrywkom politycznym". Publicysta o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 09:55
- Wcześniej były inicjatywy, chociażby SLD, liberalizacji ustawy o aborcji, mało kto się tym interesował. Protesty wybuchły, gdy sprawę aborcji podczepiono pod anty-PiS. To świadczy o tym, że te kwestie są w Polsce instrumentalizowane, same w sobie nie mają potencjału, by na trwałe zmienić politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). W Debacie udział wzięli również Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") i Dariusz Grzędziński (wprost.pl).
Protest w Warszawie przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.  29.01.2021
Protest w Warszawie przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. 29.01.2021Foto: PAP/Leszek Szymański

Trwają protesty organizowane przez Strajk Kobiet po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, w którym orzekł on o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Podczas protestu demonstranci wtargnęli m.in. do siedziby Trybunału w Warszawie.

mid-21129492 (2).jpg
"Element walki o władzę". Ks. prof. Dariusz Oko o Strajku Kobiet

"Część uczestniczek odwróciła się od protestów przez radykalizm Marty Lempart"

Zadaniem Dariusza Grzędzińskiego protesty Strajku Kobiet raczej nie będą przybierać na sile, o czym świadczą m.in. prezentowane przez cześć uczestniczek hasła, które dystansują się od Marty Lempart. - Część wcześniejszych uczestniczek protestów odwróciła się od nich przez radykalizm Marty Lempart i innych działaczek Strajku Kobiet. Nie wyobrażam sobie, byśmy mieli w kraju kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy kobiet, które chciałyby być identyfikowane np. z wdzieraniem się na teren Trybunału Konstytucyjnego, wandalizmem czy pobiciem dziennikarzy i agresją wobec policjantów - zwracał uwagę.

- Ważniejszą sprawą są postulaty protestujących. Jerzy Owsiak naraził się Strajkowi Kobiet, mówiąc, że nie jest za tym, by aborcja była "na pstryknięcie". Wcześniejsze uczestniczki protestów też nie szły tam, by domagać się aborcji na życzenie, ale powrotu do stanu prawnego sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - podkreślał publicysta.

"Polacy nie chcą radykalizacji przekazu"

Jakub Pacan ocenił, że Strajk Kobiet nie zmieni nagle struktury wyborców w Polsce. - Nastąpiła socjalizacja młodych wyborców, ale nie jest powiedziane, do których partii oni trafią. Żadnej z nich nie wzrosło po protestach poparcie - przypominał.

- Liderki Strajku Kobiet nie zachowują się tak, by poszerzać elektorat, choć miały sygnały, że w takiej formie dzisiaj nie robi się polityki. Zależało im na tym, by szokować, by temat żył medialnie. Radykalizacja formy przekazu, co pokazał m.in. ruch Palikota, czy inicjatywy radykalnej lewicy, nie jest czymś, co Polacy kupują. Strajk Kobiet nie wejdzie na trwałe do polskiej polityki, zacznie się wypalać. To, co może pozostać, to szukanie przez cześć młodych ludzi partii, które są anty-PiS - komentował.

1200_Lichocka.jpg
Joanna Lichocka: totalna opozycja przyklaskuje atakom na dziennikarzy

"Pomysł na życie liderek"

Jacek Liziniewicz stwierdził, że ze stosunkiem do Strajku Kobiet problem ma Koalicja Obywatelska. - Tam nie ma jednego głosu dotyczącego sprawy aborcji, Platforma Obywatelska unikała tych tematów za wszelką cenę, miała tak skrajnie różnych polityków, że nigdy nie była pewna, co by z tego wynikło - stwierdził.

- Radykalizacja protestów Strajku Kobiet będzie postępować, taka jest taktyka tego ugrupowania i pań Marty Lempart i Klementyny Suchanow. Idą "droga argentyńską" gdzie niektóre środowiska nadrabiały radykalizmem. To oczywiście nie zapewni zwycięstwa i władzy w Polsce, ale wydaje się dobrym pomysłem pań na życie - zbierają miliony złotych, nadal się o nich mówi, budują rozpoznawalność - stwierdził gość audycji.

- Nawet jeśli Martę Lempart będzie popierać 1 czy 3 proc. wyborców, to będzie musiała liczyć się z nią i Lewica, i Koalicja Obywatelska. W tym radykalizmie jest metoda - ocenił Jacek Liziniewicz.

Posłuchaj
20:19 PR24_mp3 2021_02_02-08-36-45.mp3 02.02.2021 Polskie Radio 24 / Debata Poranka) 

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jacek Liziniewicz, Jakub Pacan, Dariusz Grzędziński

Data emisji: 2.02.2021

Godzina emisji: 8.36

PR24/ka

Czytaj także

Gac: to przedziwna sytuacja, że prezydent Warszawy szedł w demonstracji, która demolowała miasto

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:39
- Udział Rafała Trzaskowskiego w manifestacji, której uczestnicy dopuszczali się niszczenia miejskiej infrastruktury, było kuriozalne. Mówił o zapewnianiu bezpieczeństwa, ale pytanie komu, bo nie bardzo to było widać, a na pewno nie miastu i tym, którzy tego bezpieczeństwa naprawdę potrzebowali - powiedział Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Sarzyńska: spór o aborcję zaszkodzi opozycji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 19:13
- To co głosi Marta Lempart, czyli aborcja na życzenie, jest postulatem niekoniecznie akceptowalnym przez wszystkich zwolenników opozycji. Wydaje mi się, że to właśnie opozycja będzie miała pewien problem, żeby się jasno określić w tej kwestii - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem audycji był także Hubert Biskupski z "Super Expressu". 
rozwiń zwiń