"W poszanowaniu dla prawa ten wyrok należy przyjąć". Jan Mosiński o stanowisku TK ws. aborcji
- Trwają analizy uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ewentualnie wtedy będzie można mówić, czy będą podejmowane działania legislacyjne w tym kontekście, czy też sprawę należy uznać za zamkniętą - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość).
2021-02-01, 15:45
W środę 27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., w Monitorze Polskim opublikowano następnie jego uzasadnienie.
Powiązany Artykuł
"Element walki o władzę". Ks. prof. Dariusz Oko o Strajku Kobiet
Jan Mosiński przypominał, że Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek grupy posłów ws. aborcji, korzystał z bogatej linii orzeczniczej w tej sprawie z poprzednich lat. - Tutaj nikt nie kalkulował, czy to się politycznie opłaca, czy nie. Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że domniemanie uszkodzenia płodu ludzkiego może być podstawą dokonania aborcji. My mówimy, że aborcja eugeniczna nie powinna mieć miejsca, Trybunał to podtrzymał - zaznaczył poseł.
Poseł dodał, że kwestia ochrony życia poczętego nie może być przedmiotem politycznych kuluarowych rozmów. - Organem, który decyduje o tym, co jest, a co nie jest zgodne z konstytucją, jest Trybunał Konstytucyjny, który pod prezesurą prof. Andrzeja Rzeplińskiego czy Julii Przyłębskiej orzekał podobnie. Pierwszy wyrok mówił o tym, że życie jest chronione w każdej fazie prenatalnej. Wówczas nie było protestów - podkreślał.
- Ci, którzy chcą aborcji na żądanie, żądają, aby w każdej fazie ciąży można było nienarodzone dziecko zabić. To musi wywoływać sprzeciw. W poszanowaniu dla prawa należy ten wyrok przyjąć, a to, czy będziemy naszą legislaturę do tego dostosowywać, wymaga spokojnej analizy jego uzasadnienia - komentował poseł, który przypominał także, że z inicjatywy Zjednoczonej Prawicy prowadzone są działania wspierające osoby niepełnosprawne i ich rodziny.
REKLAMA
Posłuchaj
TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.
- "Prymat emocji nad rozumem". Dr Tymoteusz Zych o Strajku Kobiet
- "Nieprawdą jest, że w Polsce w ogóle zabroniono aborcji". Skurkiewicz o publikacji wyroku TK
Więcej w zapisie audycji
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Mosiński (PiS)
Godzina emisji: 14.38
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA