Coraz większa wiedza o działaniu szczepionek. Nowe badania i wytyczne

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że rosyjska szczepionka Sputnik jest bezpieczna i skuteczna. Z kolei Francja ogranicza podawanie preparatu firmy AstraZeneca z powodu niewystarczającej ilości danych z badań.

2021-02-02, 22:03

Coraz większa wiedza o działaniu szczepionek. Nowe badania i wytyczne

Renomowane brytyjskie czasopismo naukowe "The Lancet" opublikowało wyniki badań rosyjskiej szczepionki Sputnik. Ma być ona bezpieczna, a jej skuteczność oceniono na 92 procent czyli niewiele mniej niż w przypadku preparatów koncernów Pfizer i BioNTech oraz Moderna. Do tej pory Rosja była krytykowana, bo dopuściła Sputnik do użytku bez zakończonych badań. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że mają już wszystkie niezbędne dane.

Powiązany Artykuł

koronawirus 1200.jpg
Czechy zaostrzają zasady dotyczące wjazdu do kraju. Zobacz, co się zmieni

Mutacje wirusa

Tymczasem Francja ograniczyła podawanie brytyjskiej szczepionki firmy AstraZeneca. Dostają je wyłącznie osoby do 65. roku życia. Podobne zalecenia wydały wcześniej Niemcy i Austria. Wszystko dlatego, że producent nie przebadał wpływu preparatu na osoby starsze.

Czytaj także:

Inne brytyjskie badanie pokazało natomiast, że szczepionka firm Pfizer i BioNTech jest mniej skuteczna w przypadku wariantu wirusa w RPA. To właśnie ta odmiana jak również wersje z Wielkiej Brytanii i Brazylii są odpowiedzialne za znaczącą część nowych zakażeń na świecie.

REKLAMA

Posłuchaj

2 mln 246 tysięcy ofiar koronawirusa na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Efekt szczepień

Powiązany Artykuł

leyen 1200 shutterstock.jpg
Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek. "W polityce zawsze są wzloty i upadki"

W Izraelu ministerstwo zdrowia poinformowało, że są już pierwsze efekty masowych szczepień. W ostatnim czasie wyraźnie spadła liczba nowych przypadków wśród 60-latków.

W Hiszpanii, gdzie zanotowano najwyższą od tygodni liczbę zgonów na COVID-19, podjęto decyzję, że punkty szczepień seniorów zostaną zorganizowane na stadionach.

REKLAMA

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 246 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 103 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej