Ukraina: w Zaporożu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II i nadano jego imię jednej z ulic

2021-02-06, 17:12

Ukraina: w Zaporożu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II i nadano jego imię jednej z ulic
Pomnik Jana Pawła II. Foto: Twitter/PLinUkraine

W Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, jedna z ulic otrzymała w sobotę imię św. Jana Pawła II i poświęcono w tym mieście pomnik papieża. Odsłonięty został również pomnik Feliksa Mołczanowskiego, prezydenta ówczesnego Aleksandrowska (w języku ukraińskim: Ołeksandriwska), który kierował miastem na początku XX wieku.


Powiązany Artykuł

1200_ONZ_shutterstock.jpg
ONZ przyjęła rezolucję. Wzywa Rosję do opuszczenia Krymu

- Symbolicznie, ale nieprzypadkowo złożyło się tak, że minione stulecie dla Zaporoża otworzył Polak - wieloletni prezydent miasta Feliks Mołczanowski. Zrobił dużo dla budowy nowoczesnej i dostatniej wspólnoty. Wiemy, że wiele z jego marzeń legło w gruzach pod uderzeniami totalitaryzmów XX wieku. Wzniesiony niedaleko pomnik ofiar prześladowań stalinowskich przypomina o tym - powiedział podczas uroczystości ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Mołczanowski był prezydentem Aleksandrowska (dawna nazwa Zaporoża) w latach 1901–1911 i 1916–1917 oraz przedsiębiorcą, działaczem społecznym i charytatywnym.

Jak podkreślił Cichocki, "inny Polak otworzył zaporożanom obecne stulecie - św. Jan Paweł II, ofiarowując to piękne sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego".

Dwa pomniki

Dyplomata zaznaczył, że pomniki i ulicę otwarto dzięki staraniom biskupa pomocniczego charkowsko-zaporoskiego Jana Sobiły, Polaków skupionych wokół Anny Makuszyńskiej - prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Zaporożu oraz przy życzliwości władz miasta i obwodu.

- Niech pamięć o tych postaciach sprzyja rozwojowi materialnemu miasta i przywróci pokój w sercach i na granicach Ukrainy - życzył ambasador Cichocki.

Jak poinformowała ambasada RP, w uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci, przedstawiciele Kościoła, lokalnych władz oraz reprezentanci organizacji polskich.

PAP/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej