Dr Artur Bartoszewicz: ograniczono myślenie, co może być alternatywą dla lockdownu
- W pierwszym etapie pandemii, jeśli uznamy, że brak było wiedzy i możliwości działania, usprawiedliwione było reagowanie bez przygotowania. W kolejnych miesiącach rozsądek powinien wrócić, a poszczególne branże, w tym restauratorska, należałoby utrzymywać przy założeniu pewnego reżimu i konsekwencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista (Szkoła Główna Handlowa).
2021-02-07, 18:55
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie może sobie pozwolić na zbyt długie, całościowe zamknięcie gospodarki, bo wpłynie to negatywnie m.in. na liczbę miejsc pracy. Zaznaczył jednocześnie, że rząd stosuje ostrożną strategię stopniowego odmrażania gospodarki, bo jej całkowite odmrożenie byłoby przedwczesne.
Powiązany Artykuł
"Ta decyzja może ulec zmianie, jeśli sytuacja się pogorszy". Dr Żukowski o luzowaniu obostrzeń
Dr Artur Bartoszewicz ocenił, że zabrakło konsekwencji we wprowadzaniu obostrzeń podczas pandemii. - Niestety, tej konsekwencji nie było w decyzjach wobec przedsiębiorców i obywateli. Od początku należało wprowadzić obowiązek noszenia maseczek i zasady społecznego dystansu - stwierdził.
Gość audycji komentował możliwe rozwiązania wspomagające restauratorów. - Należało dać możliwość działalności gospodarczej np. na przestrzeni zewnętrznej restauracji (…) Ratowanie przestrzeni biznesowej, dającej korzyść mieszkańcom i miastu, byłoby zasadne. To rola zarówno samorządów, jak i państwa, która mogłyby wyjść z taką inicjatywą - dodał.
- To, że dokonano lockdownu, oznacza, że ograniczono myślenie, co można zrobić jako alternatywę. To, że pojawiają się przestrzenie biznesowo martwe, jest bardzo niebezpieczne dla tkanki miejskiej - dodał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Ekonomista zwracał uwagę, że w sytuacji pandemii konieczne jest elastyczne myślenie o gospodarce i szukanie rozwiązań alternatywnych. - Będziemy wychodzić z pandemii z jedną lekcją, że jedyną reakcją na to zjawisko jest lockdown, zamiast wykorzystać ten czas i zdobyć pewną wiedzę - podkreślał.
- "Musi być dostosowany do tego, co zrobiła pandemia". Ekonomista o programie ratowania gospodarki
- "W największej potrzebie są restauratorzy oraz kluby fitness". Marek Król o luzowaniu obostrzeń
Od piątku, 1 lutego otwarte zostały kina i teatry przy 50-procentowej dostępności miejsc. Otwarte zostaną też hotele i miejsca noclegowe do 50 procent obłożenia łóżek czy miejsc noclegowych.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Artur Bartoszewicz (SGH)
Data emisji: 7.02.2021
REKLAMA
Godzina: 18.06
PR24/ka
REKLAMA