X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Szymanowski: należy docenić mądrość osób powołujących tę grupę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 20:01
- Należy docenić mądrość osób, które decydowały o powołaniu Grupy Wyszehradzkiej. To głównie dzięki niej niemożliwe jest realizowanie polityki "dziel i rządź" w naszej części Europy. Zobaczmy, jak zupełnie inaczej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, węgiersko-czechosłowackie przed wojną, a jak to wygląda dzisiaj - powiedział o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej prof. Maciej Szymanowski, prezes Instytutu Felczaka.
   ,   ,   ,   , , , 11  2021
Прэзідэнт Славаччыны Зузанна Чапутава, Польшчы Анджэй Дуда, Вугоршчыны Янаш Адэр, Чэхіі Мілаш Земан, Юрата, Польшча, 11 лютага 2021 года Foto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

We wtorek w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej rozpoczął się szczyt liderów V4 inaugurujący obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci Polski, Czech, Węgier i Słowacji odsłonili także w Juracie tablicę upamiętniającą jubileusz. Szczyt trwał dwa dni, podczas których przedstawiciele państw podsumowywali dotychczasowe osiągnięcia i planowali dalszą politykę.

1200_Duda_PAP.png
Prezydent: pogodzenie wzrostu gospodarczego z dbałością o środowisko to jedno z najważniejszych wyzwań

"Nic o nas bez nas"

Prof. Maciej Szymanowski podkreślił zmiany, jakim na przestrzeni trzech dekad podlegały państwa i społeczeństwa Grupy Wyszehradzkiej. Jego zdaniem należy docenić rolę tej organizacji. - 30 lat bardzo zmieniło nasze państwa i społeczeństwa. Wtedy nie byliśmy częścią wielkich międzynarodowych organizacji. Stały przed nami wielkie reformy gospodarcze. Wiemy, jak trudno w demokracji przychodzą tak wielkie reformy - powiedział.

- Należy docenić mądrość osób, które decydowały o powołaniu Grupy Wyszehradzkiej. To głównie dzięki niej niemożliwe jest realizowanie polityki "dziel i rządź" w naszej części Europy. Zobaczmy, jak zupełnie inaczej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, węgiersko-czechosłowackie przed wojną, a jak to wygląda dzisiaj. To jest na pewno wielki sukces tej grupy, poza innymi przymiotami, które ma - ocenił.

Czytaj także:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Grupa Wyszehradzka pozwala skuteczniej prowadzić politykę międzynarodową w ramach Unii Europejskiej. - Istnieje taka niepisana zasada, którą warto przywoływać: "nic o nas bez nas". Tutaj kwestia przymusowych kwot i relokacji imigrantów w Europie, co zostało załatwione ponad naszymi głowami, była przykładem sukcesu solidarnego wsparcia się i twardego uporu w UE - powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:32 PR24_mp3 2021_02_10-19-33-04.mp3 Prof. Maciej Szymanowski o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: prof. Maciej Szymanowski (prezes Instytutu Felczaka)

Data emisji: 10.02.2021

Godz. emisji: 19.33

dz

Czytaj także

30 lat Grupy Wyszehradzkiej. W Juracie stanęła pamiątkowa tablica

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:27
Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji - odsłonili we wtorek w Juracie tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Około południa w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej rozpoczął się szczyt liderów V4 inaugurujący obchody 30-lecia Grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To region o kluczowym znaczeniu". Prof. Grochmalski o szczycie grupy V4

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:09
- Nie ulega wątpliwości, że grupa pokazała swoje znaczenie podczas rokowań dot. budżetu unijnego. To jest bardzo istotny format, jeśli chodzi o wygrywanie pewnych kwestii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej, komentując aktywność Grupy Wyszehradzkiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozmowy o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu". Prezydent o szczycie V4

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 14:24
- Rozmawialiśmy o problemach dotyczących dostaw szczepionek, o programach szczepienia i ich zaawansowaniu, a także o bezpieczeństwie energetycznym oraz ochronie klimatu - relacjonował prezydent Andrzej Duda na konferencji w ramach szczytu V4 w Juracie.
rozwiń zwiń