X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cele na przyszłość i deklaracja cyfrowa. MSZ zapowiedział zadania środowego szczytu V4

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:17
- Podczas środowego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie zostanie przyjęta deklaracja wytyczająca cele na przyszłość V4 oraz deklaracja cyfrowa - zapowiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - Będzie to najbardziej szczegółowy dokument, jeśli chodzi o obszary współpracy w dotychczasowym 30-leciu - dodał.
Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej
Spotkanie premierów państw Grupy WyszehradzkiejFoto: Jacek Szydłowski/Forum

W środę w Krakowie odbędzie się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z okazji 30-lecia Współpracy Wyszehradzkiej. 1 lipca ub. roku rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w V4.


V4 1200 forum.jpg
"Okres niesłychanego sukcesu gospodarczego". 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

- Jutro moment kulminacyjny naszej prezydencji, obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego do Krakowa na tę część tradycyjną obchodów, upamiętniającą historię Grupy Wyszehradzkiej, na Wawel, przyjadą premierzy państw V4 oraz przewodniczący Rady Europejskiej - gość specjalny, podkreślający usytuowanie Grupy Wyszehradzkiej w strukturach europejskich - Charles Michel - mówił Szynkowski vel Sęk na konferencji prasowej.

Poinformował, że w pierwszej części szczytu zaplanowano dyskusję o historii Grupy Wyszehradzkiej oraz podsumowanie skuteczności V4. - Będzie też przyjęcie szczegółowej deklaracji (...) wytyczającej cele na przyszłość Grupy Wyszehradzkiej - zapowiedział.

Wiceminister spraw zagranicznych nie chciał powiedzieć, co konkretnie znajdzie się w deklaracji, ale zapewnił, że "będzie to najbardziej szczegółowy dokument, jeśli chodzi o obszary współpracy w dotychczasowym 30-leciu Grupy Wyszehradzkiej". - Nie będzie to dokument celebracyjny, okolicznościowy, koncentrujący się na warstwie dekoracyjnej. Będzie to dokument konkretny, wskazujący wprost obszary współpracy - zapowiedział Szynkowski vel Sęk.


Posłuchaj
00:49 10910160_1.mp3 W środę w Krakowie szczyt Grupy Wyszehradzkiej (IAR)

 

"Jest jednym z najtrwalszych i najbardziej efektywnych formatów współpracy regionalnej"

W drugiej części szczytu, w Centrum Kongresowym w Krakowie odbędzie się dyskusja o agendzie cyfrowej, nowych technologiach i sektorze gamingu. - Będzie też przyjęta deklaracja cyfrowa - poinformował wiceszef MSZ.

- Łączy nas nie tylko geografia, łączy nas nie tylko historia, czy wspólne, podobne rozumienie słów "wolność" i "solidarność", ale podobne wyzwania społeczno-gospodarcze - oświadczył wiceminister.

Według niego, "Grupa Wyszehradzka jest jednym z najtrwalszych i najbardziej efektywnych formatów współpracy regionalnej". - Przebyliśmy wspólnie długą drogę - od dominacji sowieckiej do Unii Europejskiej i NATO. Od gospodarki centralnie planowanej do jednego z największych sukcesów gospodarczych w skali globu. Od bycia przedmiotem polityki innych do bycia podmiotem, do bycia siłą regionalną, ale też siłą z oddziaływaniem globalnym - mówił Szynkowski vel Sęk.

Zapowiedział, że przez kolejne 30 lat V4 chce zbliżyć społeczeństwa, wzmocnić swoją markę, uatrakcyjnić region dla inwestorów, rozwijać turystykę i gospodarkę. - Grupa Wyszehradzka ma przyszłość i o tym będzie z pewnością mówił premier Mateusz Morawiecki - dodał wiceszef MSZ.

Pytany, jakie będą plany Polski na drugą połowę sprawowania prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej zastrzegł, że dużo będzie zależało od warunków epidemicznych, ale Polska chciałaby, aby odbyło się jeszcze co najmniej jedno spotkania premierów państw V4, "w miarę możliwości w formacie V4 plus, czyli z istotnym partnerem zewnętrznym".

Szynkowski vel Sęk dodał, że planowane są jeszcze dwa spotkania ministrów spraw zagranicznych państw V4 m.in. w sprawie Bałkanów Zachodnich, Polska jest też zainteresowana planem rozwoju Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który pozwala na finansowanie różnych projektów. - Polska chce postawić na rozwój komponentu związanego z wymianą młodzieży, po to, żeby tworzyć swoiste pokolenie V4 - dodał wiceszef MSZ.

Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka jest jednym z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 roku, kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

Cele Grupy zmieniały się w kolejnych latach i określały współpracę początkowo trzech, a po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku czterech krajów. Wraz z ich osiągnięciem współpraca ta słabła i po jakimś czasie była wznawiana, tak jak po przyjęciu w 1999 roku Polski, Czech i Węgier do NATO oraz po wstąpieniu Polski, Czech, Węgier i Słowacji do UE w 2004 roku.

mg

Czytaj także

"Rozmowy o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu". Prezydent o szczycie V4

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 14:24
- Rozmawialiśmy o problemach dotyczących dostaw szczepionek, o programach szczepienia i ich zaawansowaniu, a także o bezpieczeństwie energetycznym oraz ochronie klimatu - relacjonował prezydent Andrzej Duda na konferencji w ramach szczytu V4 w Juracie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: V4 będzie zyskiwać na znaczeniu, także w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 22:00
Grupa Wyszehradzka będzie jeszcze ważniejsza, bo warto pamiętać, że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi będą zapewne nieco gorsze w trakcie rządów Joe Bidena niż za rządów Donalda Trumpa. (...) Więc tutaj będzie rosło znaczenie budowy siły tego właśnie układu Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kosiński, publicysta Tygodnika "Solidarność"
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat temu powstała Grupa Wyszehradzka

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 05:55
15 lutego 1991 roku na spotkaniu w Wyszehradzie przywódcy Polski, Węgier i Czechosłowacji podpisali porozumienie o współpracy. Gdy rozpadła się Czechosłowacja, Trójkąt zamienił się w Grupę Wyszehradzką.
rozwiń zwiń