X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:50
- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji szczytu szefów rządów państw Grupy WyszehradzkiejFoto: PAP/CTK/Slavomir Kubes
  • W Krakowie odbywa się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji jej 30-lecia
  • - Pokazaliśmy dziś tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki
  • Szef rządu podkreślił przy tym, że "nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych"
  • Premierzy V4 podpisali również wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej
1200_Morawiecki_Forum.png
"Wspólnie stanowimy realną siłę na gospodarczej mapie świata". Premier o Grupie Wyszehradzkiej

Na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowany z okazji 30-lecia formatu.

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że "dziś na Wawelu spinamy symbolicznie 30 lat historii Grupy Wyszehradzkiej".

Posłuchaj
00:28 10912738_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o 30 latach Grupy Wyszehradzkiej (IAR)
forum_v4_1200 (1).jpg
Cele na przyszłość i deklaracja cyfrowa. MSZ zapowiedział zadania środowego szczytu V4

- Trzy dekady temu na Zamku Wyszehradzkim rozpoczął się nowy rozdział w historii tej części Europy [...]. Jesteśmy już razem od 360 miesięcy mniej więcej i mówi się czasami, że historia zatoczyła koło, ale po tych 360 miesiącach jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż to, z którego rozpoczynaliśmy - podkreślił szef rządu.

Posłuchaj
00:16 10912746_2.mp3 Premier: podczas szczytu V4 zastanawialiśmy się, jak wzmocnić Unię Europejską (IAR)

Jak mówił, Grupa Wyszehradzka "to opowieść o zjednoczeniu, zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach". - Powróciliśmy bowiem do miejsca, które nam się należało, którego zostaliśmy niesłusznie pozbawieni na skutek II wojny światowej - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Mówił, że państwa V4 wstąpiły do NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że ostatnie 5 lat to zdecydowane wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. - Sama Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza niż wcześniej - przekonywał.

"Lokomotywa rozwoju gospodarczego całej Europy"

Szef rządu zwracał uwagę, że w ostatnich latach Polska, Czechy, Słowacja i Węgry bardzo dynamicznie się rozwijały, zaś ekonomiści i komentatorzy życia gospodarczego mówią o naszych krajach, że jesteśmy "lokomotywą rozwoju gospodarczego całej Europy".

- Rzeczywiście tak jest: szybki wzrost PKB, niskie bezrobocie, jedno z najniższych w całej UE, rosnące inwestycje, bardzo dobre otoczenie inwestycyjne tworzą przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i wzrostu wynagrodzeń naszych pracowników - wyliczał premier, dodając, że te "kolorowe barwy" zmieniły się za sprawą pandemii.

Mateusz Morawiecki przekazał, że podczas szczytu dużo czasu poświęcono tematowi pandemii COVID-19. - Zastanawialiśmy się, jak wzmocnić UE poprzez szybsze szczepienie, poprzez solidarną pracę w kierunku produkcji szczepionek w UE. Tu i teraz jak najszybciej szczepić po to, żeby móc wrócić do normalnego życia gospodarczego - dodał.

- Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych. Takim jest dzisiaj kwestia epidemii i szczepień - oświadczył premier. - Walka z epidemią musi być sprzęgnięta z obroną wspólnego rynku UE i jednocześnie z myśleniem o przyszłości gospodarczej - dodał

Fundusz Wyszehradzki

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że Grupa Wyszehradzka ma "odwagę, aspiracje, talenty, wizję, która musi być [...] kontynuowana, bo jest wielką szansą szybkiego dogonienia krajów zachodniej Europy".

- Cieszę się też, że dziś uzgodniliśmy zwiększenie naszego Funduszu Wyszehradzkiego. To fundusz dla młodzieży, dla młodzieży państw z Grupy Wyszehradzkiej, zwiększony do 10 mln euro, pierwszy raz od dekad, od 20 lat - powiedział szef rządu. Podkreślił, że podczas szczytu podpisane zostały bardzo ważne deklaracje, "które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości".

- Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań, ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po COVID-19 z nadzieją na lepszą przyszłość - powiedział szef rządu.

- Jestem przekonany, że mimo iż na integrację europejską dziś działa bardzo wiele sił, czasem sił, które w nas uderzają bardzo mocno i w naszą solidarność próbują również uderzać, to dziś pokazaliśmy tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy. Takie twórcze, czasami trudne dyskusje tu, na forum Grupy Wyszehradzkiej, w Brukseli na forum Rady Europejskiej są potrzebne - ocenił premier.

Jak mówił, w tych dyskusjach ucierają się poglądy, przybliżają się stanowiska i wypracowywany jest kompromis. - Kompromis dla przyszłości, dla nowego, lepszego europejskiego ładu - powiedział premier. Podziękował również krajom z Grupy Wyszehradzkiej za bliską współpracę.

Deklaracja Rocznicowa

"Zgadzamy się kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią" - oświadczyli premierzy V4 w podpisanej w Krakowie deklaracji.

"Przekonani o wartości dodanej inkluzywnej współpracy z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+, potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO, oraz zapewnić skuteczną komunikację o naszych wspólnych działaniach, w tym poprzez obecność w internecie" - czytamy w deklaracji.

Premierzy wyrazili zgodę, by kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią. Zadeklarowali kontynuację ścisłej współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym poprzez koordynację i wypracowywanie wspólnych stanowisk w ramach UE, aby "razem stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoją nasze społeczeństwa, oraz przyczynić się do określania wspólnych europejskich celów".

***

Grupa Wyszehradzka (opr. Maciej Zieliński/PAP) Grupa Wyszehradzka (opr. Maciej Zieliński/PAP)

dn/pb

Czytaj także

Kraje Grupy Wyszehradzkiej szóstą siłą gospodarczą Europy. Polska na czele wzrostów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 13:05
Kraje Grupy Wyszehradzkiej są szóstą siłą gospodarczą i trzecim rynkiem konsumenckim w Europie - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że na tle państw regionu Polskę wyróżnia dynamika wzrostu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okres niesłychanego sukcesu gospodarczego". 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 15:20
Dziś obchodzimy 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej, w skład której oprócz Polski wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister sprawiedliwości Węgier: V4 alternatywą dla Stanów Zjednoczonych Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 22:08
- Grupa Wyszehradzka stworzyła w ostatnich latach alternatywę dla utopii Stanów Zjednoczonych Europy - oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga na Facebooku w 30-lecie powstania Grupy V4. - Razem powstrzymaliśmy imigrację, obroniliśmy nasze granice i umieściliśmy Europę Środkową na mapie świata zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym - wyliczyła.
rozwiń zwiń