Wiceminister edukacji i nauki: nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić egzaminy
- Przygotowujemy się do próbnych egzaminów ósmoklasistów i maturalnych. Szkoły, które będą chciały w takim egzaminie uczestniczyć, mają taką możliwość. Mamy doświadczenia z ubiegłego roku szkolnego i przeprowadzania egzaminów w reżimie sanitarnym - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
2021-02-20, 16:30
Zgodnie z obowiązującym harmonogramem egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja. Sesja pisemnych potrwa do 20 maja, ustnych do 21 maja. Dodatkowy termin pisemnych egzaminów maturalnych wyznaczono od 1 do 16 czerwca, a dodatkowy termin ustnych egzaminów maturalnych to 7-8 czerwca. Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne będą przeprowadzone 24 sierpnia.
Powiązany Artykuł
"To szansa na normalność". Minister edukacji zachęca nauczycieli do szczepień
Dariusz Piontkowski zaznaczył, że ministerstwo zamierza przeprowadzić egzaminy we wcześniej ustalonych terminach. - Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała zestawy egzaminacyjne, cała logistyka została uruchomiona, jeżeli nie będzie jakichś bardzo nadzwyczajnych sytuacji, nie widzimy powodów, by egzaminy przekładać czy odwoływać - zaznaczył.
Gość audycji odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa w ostatnich dniach. - Mieliśmy nadzieję, że jeżeli dojdzie do wypłaszczenia krzywej zakażeń czy zmniejszenia ich liczby, to będzie możliwy kolejnych roczników do nauczenia stacjonarnego. Wydaje się oczywiste, że najbardziej tego potrzebują klasy maturalne i ósmoklasiści oraz klasy czwarte, dzieci, które skończyły całościową edukację prowadzoną przez jednego nauczyciela. To czy ten wariant rozszerzenia nauczania początkowego będzie możliwy okaże się dopiero w przyszłym tygodniu - stwierdził.
- Co najmniej chcielibyśmy, by utrzymany został ten stan, który funkcjonuje w tej chwili, a gdyby to było możliwe, powrót części roczników do nauki w trybie hybrydowym - dodał wiceminister.
REKLAMA
Posłuchaj
Prawie 545 tys. nauczycieli zostało zarejestrowanych na szczepienia przeciw COVID-19, w tym w II turze, czyli od poniedziałku blisko 277 tys. osób. Wśród zarejestrowanych jest prawie 63 tys. nauczycieli akademickich - poinformowało w sobotę Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dariusz Piontkowski podkreślał, że szczepionka masowa przyjęta może doprowadzić do zakończenia obostrzeń epidemicznych. - Wszyscy, którzy mają możliwość skorzystania ze szczepienia, powinni to zrobić. Cześć działaczy związkowych i polityków domagała się by nauczyciele byli szczepieni w pierwszej kolejności, potem czasami te same osoby wręcz zniechęcały nauczycieli do szczepień. To dziwna sytuacja. Przyjęcie szczepionki to szansa na bezpieczeństwo nauczycieli, ich rodzin, a także dzieci - stwierdził gość audycji.
- Wiceszef MEiN: w szkołach podstawowych nie widać wzrostu zakażeń
- Bezpieczna edukacja w dobie pandemii. Blisko 99 proc. klas I-III pracuje w trybie stacjonarnym
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 20.02.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 15.06
REKLAMA