X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budowa fregat w polskich stoczniach. Szef MON: sądzę, że w tym roku podpiszemy kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:23
Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w TVP Info. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.
Fregata rakietowa ORP Pułaski
Fregata rakietowa ORP Pułaski Foto: mł. chor. mar. Karol Sztonder / 3. FO

Szef MON zapewnił, że jednostka, która powstanie w polskich stoczniach "będzie również wartościowa, jeśli chodzi o siłę rażenia". Jak wskazał, na jej wyposażeniu mają znaleźć się pociski rakietowe podobne do tych, z których korzystają dywizjony rakietowe na polskim wybrzeżu.

- Będzie też stanowiła element antydostępowy RP, a więc będzie mogła obronić także polskie Wybrzeże – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak.jpg
Szef MON: stawiamy na budowę nowych polskich okrętów obrony wybrzeża

Gość TVP Info ocenił, że dzięki nadzorowi resortu i zaangażowaniu ze strony polskich stoczni projekt w krótkim czasie się urzeczywistni, a kontrakt ma zostać podpisany jeszcze w tym roku. Stwierdził też, że nie fregaty nie mogą powtórzyć losu korwety "Gawron", której budowa zajęła 18 lat. Zaznaczył, ze główną przyczyną problemów z korwetą był brak stabilnego finansowania.

- Zapewniłem stabilne finansowanie - powiedział minister, przypominając rosnący udział wydatków obronnych w PKB.

Wcześniej w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia szef resortu obrony tłumaczył, że fregaty będą budowane, bo przeciągają się negocjacje ze Szwecją w sprawie kupienia z tego kraju używanych okrętów podwodnych.

wojsko polskie żołnierze free shutte r1200.jpg
Szef MON: siły zbrojne Polski mają 135 tys. żołnierzy. Chcemy, by było ich jeszcze więcej

- Negocjacje nie idą w dobrym kierunku, zaniepokojeni jesteśmy czasem, jeśli chodzi o możliwość pozyskania tych okrętów i ceną - mówił Błaszczak. - Wczoraj zorganizowałem odprawę, rozmawialiśmy na ten temat z dowódcami Wojska Polskiego i zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności postawimy na okręt obrony wybrzeża - dodał.

Czytaj także:

Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik – zbudowanych przez polski przemysł - został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35.

MON od lat rozważa też nabycie używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego, które pozwoliłoby utrzymać ciągłość szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych jednostek a zakupem nowych przewidzianych w programie Orka.

fc

Czytaj także

Tak rodziła się polska flota. Okręty z Niemiec pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 05:55
28 listopada 1918 roku, mimo że Rzeczpospolita nie posiadała jeszcze wówczas formalnie dostępu do morza, Józef Piłsudski wydał rozkaz powołujący do życia Marynarkę Polską. Było to duże wyzwanie. Marynarka Wojenna musiała powstać od zera. Bez zaplecza, bez tradycji, z kadrą, która posługiwała się dotąd trzema różnymi językami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

[INFOGRAFIKA] ORP "Orzeł" - krótka i barwna historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:50
Okręt, którego niezwykłe dzieje do dziś rozpalają wyobraźnię pasjonatów historii rozpoczął służbę na polskich wodach dokładnie 82 lata temu. Nikt z witających go na gdyńskiej redzie nie mógł się spodziewać, że już półtora roku później chluba marynarki wojennej zaginie w tajemniczych okolicznościach.
rozwiń zwiń