X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Relacje między Rosją a Niemcami. Doleśniak-Harczuk: wykuwa się nowe podejście

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 20:20
- Nie wydaje mi się, by nowa amerykańska administracja mogła zmienić coś w dobrych relacjach Niemiec i Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Gościem audycji był też dr Krzysztof Winkler, politolog. 
Władimir Putin i Angela Merkel
Władimir Putin i Angela MerkelFoto: photocosmos1 / Shutterstock.com

Goście PR24 rozmawiali o projekcie Nord Stream 2. Z analizy autorstwa brukselskiej wywiadowni gospodarczej "Eurointelligence" wynika, że administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena de facto skapitulowała w sprawie gazociągu.

Powodem takiej konstatacji jest treść raportu amerykańskiego Departamentu Stanu m.in. na temat sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę NS2, który został przedstawiony Kongresowi. Podtrzymuje istniejące sankcje wobec 18 firm, w większości rosyjskich, ale nakłada moratorium na nowe sankcje.


Jakub Wiech scr 1200.jpg
Budowa NS2. Wiech: analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone odpuściły temat gazociągu

Zdaniem Olgi Doleśniak-Harczuk, Niemcy mają nadzieję na nowe otwarcie w relacjach transatlantyckich i liczyły na "pozbycie się" Donalda Trumpa, który kojarzy się Berlinowi bardzo źle.

"Z USA warto współpracować"

- Wykuwa się więc nowe podejście Niemiec do USA i nastąpi próba przeorientowania antyamerykanizmu niemieckiego. Politycy będą przekonywać społeczeństwo, że z USA warto współpracować. Z drugiej strony, Niemcy nie zamierzają rezygnować z dobrych relacji z Rosją - dodała.

Dr Krzysztof Winkler przypomniał, że administracja Joe Bidena ma nieco inne priorytety, niż miała administracja Donalda Trumpa. Pozostał wizerunek Chin i Rosji jako dwóch głównych przeciwników USA, ale inaczej będą rozkładane akcenty, jeśli chodzi o kwestie taktyczne.

- Zarówno Trump jak i Biden podtrzymują spójne stanowisko na temat tego, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem, ale w warstwie taktycznej nie ma na razie nowych sankcji na firmy kooperujące. Pozostaje też pytanie, na ile sprawy klimatyczne będą tu ważne - podkreślił.


Posłuchaj
25:29 PR24_mp3 2021_02_24-19-33-16.mp3 O. Doleśniak-Harczuk i dr Krzysztof Winkler o relacjach na linii USA - Niemcy - Rosja ("Świat w powiększeniu")

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica), dr Krzysztof Winkler (politolog)

Data emisji: 24.02.2021

Godzina: 19.33


Czytaj także

Budowa Nord Stream 2. Budzisz: nie ma możliwości jej zablokowania

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 15:30
- Wydaje mi się, że jesteśmy przed fazą negocjacji, jeśli chodzi o stanowisko USA w sprawie Nord Stream 2. Prezydent Niemiec Steinmeier, który wygłosił dość skandaliczne tezy w swoim wywiadzie dla "Rheinische Post", powiedział w tym samym wywiadzie, że rozmowy z Amerykanami na temat przyszłości Nord Stream nie zaczęły się - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Streamu 2. Jan Parys: Niemcy w ten sposób zasilają zbrojenia rosyjskie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 15:30
- Powstaje pytanie, czy nowy parlament USA zareaguje dostatecznie ostro, co zrobi, gdy Nord Stream będzie uruchomiony. Już jest bardzo blisko do jego ukończenia. Być może Ameryka okaże się bezradna wobec tej rosyjsko-niemieckiej współpracy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.  
rozwiń zwiń