9 lat od tragicznej śmierci abp Chrapka

18 października mija 9. rocznica tragicznej śmierci biskupa radomskiego Jana Chrapka.

2010-10-18, 00:05

9 lat od tragicznej śmierci abp Chrapka
. Foto: fot. stock xchu

Posłuchaj

Abp Jan Chrapek o mediach
+
Dodaj do playlisty

W 2001 roku zginął w wypadku samochodowym w Sieklukach w okolicy Radomia. Biskup Chrapek był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski do spraw Środków Społecznego Przekazu, odpowiadał za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizował pielgrzymki papieskie do Polski. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Cieszył się sympatią studentów, był ceniony przez dziennikarzy.

Biskup Chrapek, bezpośredni i skromny, znał doskonale media i rozumiał ich wymogi, był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", a jego doktorat z teologii dotyczył środków społecznego przekazu. Dewizą życiową biskupa Chrapka były słowa "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię".

Biskup Chrapek koordynował pielgrzymki papieskie do Polski w 1997 i 1999 roku. Współtworzył Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, angażując się między innymi w organizację Dnia Papieskiego. Od 2002 roku Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" we współpracy z Uniwersytetami Warszawskim i Jagiellońskim organizuje dla maturzystów Konkurs Akademicki o indeks i stypendium im. Biskupa Jana Chrapka, w którym można zdobyć indeksy na studia dziennikarskie.

Po śmierci biskupa Chrapka ustanowiono nagrodę dziennikarską "Ślad", promującą postawy i wartości etyczne wśród ludzi mediów. Kapituła nagrody uznała, że "wyróżnienie jest próbą wypełnienia testamentu biskupa Jana Chrapka, życzliwego światu i mediom". Powstał także Fundusz im. biskupa Chrapka, przy radomskiej Caritas. Jego celem jest niesienie pomocy potrzebującym.

REKLAMA

Urodził się 18 lipca 1948 roku w Józefinie w województwie świętokrzyskim. Ukończył Instytut Pedagogiki Specjalnej. W latach 1969-1975 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Ukończył także Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz studia specjalistyczne w Louvain w Belgii. W 1979 roku uzyskał tytuł doktora teologii. W 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez kilka lat był przełożonym generalnym Zgromadzenia św. Michała Archanioła, przewodniczył Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

W 1992 roku Jan Paweł II mianował go sufraganem diecezji drohiczyńskiej, a następnie biskupem pomocniczym w Toruniu. W 1999 roku został ordynariuszem diecezji radomskiej. Rozwijał działalność charytatywną Kościoła, pisał listy pasterskie na tematy społeczne. Biskup radomski był inicjatorem wielu przedsięwzięć - jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji.

Jako pierwszy przeprosił radomian za wydarzenia Czerwca 1976. Biskup Chrapek był członkiem Konferencji Episkopatów Europy do spraw Mediów, gdzie odpowiadał za media kościelne w Europie Środkowowschodniej. Kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią, Jan Paweł II powołał go na konsultora Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu. Zmarł 18 października 2001 roku. Imię biskupa Chrapka nosi most na Pilicy na obwodnicy Białobrzegów i Wyższa Szkoła Biznesu w Radomiu.

rk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej