X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor placówki: chcemy pokazać drogę tych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 12:00
Na przełomie 2021 i 2022 roku pierwsi odwiedzający mają pojawić się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Powstająca od kilku lat placówka przybliży historię żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia
Kadra 4 szwadronu V Brygady Wileńskiej AK rtm. Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, od lewej: plut. Szpagat, plut. Żelazny, plut. Lufa, Białostocczyzna, 1945 r.
Kadra 4 szwadronu V Brygady Wileńskiej AK rtm. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", od lewej: plut. "Szpagat", plut. "Żelazny", plut. "Lufa", Białostocczyzna, 1945 r.Foto: IPN

Dyrektor instytucji Janusz Kotowski powiedział Polskiemu Radiu, że muzeum ma pełne wsparcie władz centralnych. Od początku roku placówka jest nową państwową instytucją kultury. Janusz Kotowski zaznaczył, że pełne otwarcie muzeum jest już bliską perspektywą.

andrzej duda 1200 free.jpg
Prezydent: "Żołnierze Wyklęci" odbierają dziś zasłużoną chwałę

- Bardzo realnie można powiedzieć, że pod koniec tego i na początku nowego roku sprawy będą przygotowane tak, że będziemy mogli publiczność, oczywiście wszystkich, ale ze szczególną ofertą dla ludzi młodych, zapraszać. Czyli koniec tego roku, początek nowego i to mówię z odpowiedzialnością - zapewniał Janusz Kotowski.

Dyrektor muzeum dodał, że Ministerstwo Kultury potwierdziło wsparcie inwestycji w drugą część wystawy stałej. I właśnie to jest teraz głównym elementem przygotowania muzeum.

- Siedziba jest gotowa. Pracujemy intensywnie nad wystawą stałą. Pierwsza część wystawy stałej jest na finiszu, pewnie w marcu ją zakończymy. Ona nie stanowi jakiejś odrębnej całości dlatego nie należałoby już tego ukazywać szerszej publiczności jako propozycja narracji muzealnej. Od razu przystępujemy do budowy ostatniej, zasadniczej części wystawy stałej - wyjaśnił.

To miejsce nieprzypadkowe

Janusz Kotowski przypomniał, że Ostrołęka jako siedziba Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest miejscem nieprzypadkowym. Północno-wschodnie Mazowsze było jednym z silniejszych miejsc zbrojnego oporu przeciwko narzuconej władzy komunistycznej.

- Nasze muzeum chce pokazać tę drogę żołnierzy wyklętych. Dlatego te wszystkie sale, instalacje, narracja muzealna, które pokażą czas wojenny, czas wybuchu wojenny, potem walkę, fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. Następnie skoncentrujemy się na walce i ideałach żołnierzy wyklętych - tłumaczył dyrektor placówki.


Posłuchaj
00:19 10932868_3.mp3 Janusz Kotowski o otwarciu Muzeum "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrołęce (IAR)

 

Muzeum powstaje na terenie dawnego Aresztu Śledczego - obiektu, który ma ponad stuletnią historię. Budynek wzniesiono jako więzienie w carskiej Rosji. Tę samą funkcję spełniał w II RP, podczas okupacji niemieckiej a także po wojnie. Przez kilka powojennych lat w komuniści przetrzymywali tam kryminalistów jak i więźniów politycznych. W gmachu wykonywano również wyroki śmierci.

Czytaj także:

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ostrołęckie muzeum zachęca do udziału w akcji "Rozświetlmy pamięć o Wyklętych". Wystarczy odwiedzić grób lub miejsce pamięci żołnierzy II konspiracji i udokumentować ten moment a następnie przesłać zdjęcie do muzeum w Ostrołęce.


kmp

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: wszystko, co wydarzyło się w latach 1939-1945, wciąż dzieli

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 08:30
- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buty saperskie obrońcy Westerplatte. Wyjątkowy eksponat Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 06:47
Wyjątkowy eksponat można podziwiać w otwartym po przerwie pandemicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ramach akcji "Wejście w historię" placówka prezentuje pozostałości butów saperskich jednego z obrońców Westerplatte - kaprala Bronisława Peruckiego.
rozwiń zwiń