Pomoc dla irackiego Kurdystanu. Caritas Polska rozszerza program Rodzina Rodzinie
Caritas Polska zaangażuje się w pomoc w irackim Kurdystanie. W ramach rozszerzenia programu Rodzina Rodzinie, pomoc materialna trafi do stu rodzin. - Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna - zwraca uwagę dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan i dodaje, że wiąże nadzieje ze spodziewaną pielgrzymką papieską do Iraku.
2021-03-04, 03:06
Powiązany Artykuł
"Wizyta ojca świętego przypomni o ich istnieniu". Rakowski o chrześcijanach w Iraku
- Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna - zwraca uwagę dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan w informacji przekazanej przez Caritas Polska. - Trwają konflikty polityczne, a działalność lokalnych grup zbrojnych zakłóca bezpieczeństwo - ocenia.
"Da nadzieję na lepszą przyszłość"
Nabil Nissan przewiduje, że spodziewana w dniach 5-8 marca papieska pielgrzymka do Iraku zwróci na ten kraj uwagę świata, a w irackich chrześcijanach "umocni poczucie przynależności do większej społeczności i da im nadzieję na lepszą przyszłość". - Jednym z największych wyzwań, z jakim spotyka się licząca pół miliona osób chrześcijańska mniejszość w 38-milionowym muzułmańskim Iraku, jest traktowanie jej członków jak obywateli drugiej kategorii - wskazuje.
Czytaj także:
- Ekspert przed wizytą papieża w Iraku: chrześcijaństwu w tym kraju grozi wymarcie
- "Wokół tego toczy się wielka polityka". Paweł Rakowski o pielgrzymce papieża do Iraku
Arcybiskup Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu, Bashar Warda, przypomina trwające od 2003 r. prześladowania chrześcijan i jezydów - innej religijnej mniejszości żyjącej w Iraku. - W roku 2014 mieliśmy do czynienia z ludobójstwem ze strony ISIS, które zmusiło ich do opuszczenia miejsc zamieszkania, swoich domów, porzucenia pracy. Osiedlili się głównie w naszej diecezji w Irbilu. Troszczymy się o nich dzięki wsparciu naszych braci i sióstr, chrześcijan z różnych zakątków świata - tłumaczy abp Warda.
Szereg kryteriów kwalifikujących do pomocy
Okolice miasta Tel Eskof na północy Iraku to jedna z dwóch lokalizacji, w których z początkiem br. Caritas Polska rozpoczął realizację programu Rodzina Rodzinie, zapoczątkowanego w 2016 r. w Syrii.
REKLAMA
W Tel Eskof z polskiej pomocy korzysta społeczność chrześcijańska, a w oddalonym, niezarejestrowanym obozie w Zawita - jezydzi. Rodziny będą otrzymywać dzięki programowi regularną pomoc finansową pozwalającą na opłacenie wynajmu mieszkania, zakupu żywności i leków czy pokrycie kosztów leczenia.
Powiązany Artykuł
Polska wysłała pomoc humanitarną do Iraku. "Wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność"
- Najbardziej potrzebujący pomocy są wybierani w oparciu o takie kryteria jak przychód na członka rodziny, warunki mieszkaniowe, występowanie chorób wymagających leczenia, niezdolność podjęcia pracy - wyjaśnia Sylwia Hazboun, koordynatorka programu Rodzina Rodzinie.
Przekazane blisko 60 mln złotych
Partnerami w realizacji programu są lokalna organizacja Gilgamesh i polska Fundacja Orla Straż. - Dobór właściwych partnerów jest dla nas kluczowy. To oni rozpoznają na miejscu potrzeby i wspierają nas w dystrybucji pomocy. W irackim Kurdystanie współpraca układa się wzorowo - podkreśla Sylwia Hazboun.
Czytaj także:
- Tragiczna sytuacja w Sudanie Południowym. Pomaga Polska Akcja Humanitarna
- Trudna sytuacja ekonomiczna Libanu. PAH pomaga mieszkańcom w zdobyciu nowych umiejętności
Wskazano, że fundamentem powodzenia programu Rodzina Rodzinie jest zaangażowanie polskich darczyńców. Od 2016 r. Polacy przekazali rodzinom na Bliskim Wschodzie blisko 60 mln zł. Wśród 10 tys. podopiecznych programu są rodziny z Syrii, Strefy Gazy, Libanu i Iraku - poszkodowane na skutek działań wojennych i kryzysów humanitarnych o innym podłożu.
REKLAMA
Swoje wsparcie można przekazać wsparcie za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl; dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: "Rodzina Rodzinie"); bądź wysyłając SMS o treści "RODZINA" pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).
mbl
REKLAMA