X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w programie szczepień. Nowy harmonogram oraz zalecenia ws. ozdrowieńców i dawkowania

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 17:13
10 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia COVID-19 dla części osób przewlekle chorych - podkreślili przedstawiciele rządu. Podany został również harmonogram szczepień kolejnych grup osób oraz poinformowano o nowe możliwościach dawkowania preparatów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

- Same szczepienia dla części przewlekle chorych rozpoczną się 15 marca - poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Jak mówiła, będą to osoby z chorobami onkologicznymi, dializowane oraz wentylowane mechanicznie. Do tej grupy dołączono oczekujących na przeszczepy oraz zdiagnozowanych pacjentów onkologicznych, dopiero oczekujących na leczenie.

Czytaj więcej
michał dworczyk forum 1200.jpg
Szczepienia osób przewlekle chorych. Szef KPRM: 10 marca rozpocznie się rejestracja

Wiceminister zdrowia mówiła, że do 10 marca te osoby mają mieć wystawione e-skierowania. Aby sprawdzić, czy jest ono już dostępne, trzeba będzie zajrzeć na Internetowe Konto Pacjenta lub zadzwonić do swojej przychodni.

Osoby dializowane będą szczepione w swoich stacjach dializ i tam powinny się zapisać na szczepienie. Chorzy na nowotwory aktualnie leczeni otrzymają szczepienie w ośrodku onkologicznym. Oczekujący na leczenie onkologiczne i na przeszczepy mają być szczepieni w punktach szczepień, a osoby wentylowane mechanicznie - prawdopodobnie w domu.

Szczepienia seniorów, nauczycieli i grupy zero

Dzień po rozpoczęciu rejestracji dla przewlekle chorych - 11 marca - rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 65 do 69 lat. Koordynator rządowego programu szczepień minister Michał Dworczyk poinformował, że te zapisy potrwają do 13 marca.

Między 18 a 20 marca będą rejestrowane osoby z roczników 1952-54, od 22 marca do 24 marca - z roczników 1954-1956. Od 25 marca mogą sie ponownie zapisywać na szczepienia pacjenci w wieku 70 plus. Szczepienia osób w wieku 69 lat mają się rozpocząć 22 marca.

Jak mówił Michał Dworczyk, rząd zachęca, by zapisywać się poprzez infolinię 989, e-rejestrację na stronie (TUTAJ) lub wysyłając SMS na numer 664 908 556, natomiast odradza udawanie się do punktów szczepień.

Czytaj więcej
1200_szczepienie_shutterstock.png
Szczepienia dla osób w wieku 69 lat. Szef KPRM podał szczegóły

8 marca rozpoczną się szczepienia osób z grupy zero, które do tej pory nie przyjęły preparatu. Rząd chce, by zakończyły się one 21 marca. Będą wykonywane produktem AstraZeneki.

Minister Dworczyk dodał, że do 14 marca mają potrwać szczepienia nauczycieli, do najbliższej niedzieli ma być zaszczepionych 90 proc. przedstawicieli tej grupy zawodowej.

29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1c - osób, które na co dzień spotykają się z chorymi. Będzie do nich trafiało 32 tysiące dawek szczepionki tygodniowo firmy AstraZeneca.

Nowe dawkowanie i decyzja ws. ozdrowieńców

Rząd poinformował również, że od przyszłego tygodnia wydłuży się czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki na koronawirusa. Dzięki temu będzie można przyspieszyć liczbę wykonanych szczepień.

Osoby szczepione preparatem AstraZeneki otrzymają drugą dawkę po 12 tygodniach, a Pfizerem - po 42 dniach.

Z kolei ozdrowieńcy z COVID-19 - poinformował Michał Dworczyk - będą szczepieni tylko jedną dawką, najwcześniej sześć miesięcy po zakażeniu.

Koordynator programu szczepień dodał, że w Polsce wykonano ich do tej pory ponad 3,6 miliona, z czego 2,338 miliona zaszczepiło się tylko pierwszą dawką. Szef KPRM mówił, że rząd liczy na to, że do końca tego kwartału pierwszą dawką będzie zaszczepione około 3,5 miliona osób.

Czytaj więcej
szczepionka shutterstock 1200.jpg
Zmiany w systemie szczepień przeciw COVID-19. Będzie dłuższy czas między dawkami

Nowe uprawnienia

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że rząd chce, by do kwietnia około 30 tys. osób otrzymało uprawnienia do prowadzenia szczepień. Ma to odciążyć kadrę medyczną, która dzięki temu będzie mogła się zająć chorymi na koronawirusa. Rzecznik dodał, że rząd nie przewiduje zakupu rosyjskich szczepionek, natomiast kwestia preparatów z Chin jest analizowana, ale decyzje nie zapadły.

Piotr Mueller poinformował, że prawdopodobnie jutro minister zdrowia przedstawi szczegóły rozporządzenia dotyczącego funkcjonowania służby zdrowia w okresie pandemii. Podczas konferencji prasowej był on pytany o możliwe zwiększenie dostępu do służby zdrowia dla osób innych niż chorych na COVID-19, w związku z zaszczepieniem pracowników medycznych. - Rozporządzenie ma uściślać tę kwestię - mówił Piotr Mueller.

jp

Czytaj także

Czy Polska zakupi szczepionkę z Chin przeciwko COVID-19? Rzecznik prezydenta wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 10:14
- Kwestia ewentualnego zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko COVID-19 z Chin będzie prowadzona dalej na poziomie rządowym - zaznaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przebiega zgodnie z planem, choć zredukowany o faktyczne dostawy". Rzecznik rządu o programie szczepień

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:44
O przebiegu programu szczepień dyskutowano w środę w Warszawie na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego.
rozwiń zwiń