"Dość przemocy, ekstremizmu, podziałów i nietolerancji". Przesłanie papieża Franciszka z Iraku

Papież Franciszek rozpoczął wizytę w Iraku, określaną jako najtrudniejszą w dotychczasowym pontyfikacie. To właśnie w Iraku mieszkają najstarsze wspólnoty chrześcijańskie na świecie, ale wojny i przemoc spowodowały, że wielu chrześcijan ucieka z Bliskiego Wschodu.

2021-03-05, 19:25

"Dość przemocy, ekstremizmu, podziałów i nietolerancji". Przesłanie papieża Franciszka z Iraku

Podczas pierwszego dnia wizyty w Iraku Franciszek upomniał się o prawa chrześcijan i zaapelował do władz, aby "nikt nie był obywatelem drugiej kategorii". Nawoływał też do zaprzestania przemocy i do pokoju. Podkreślił, że imię Boga nie może usprawiedliwiać zabójstw, ucisku i prześladowań.

Powiązany Artykuł

Franciszek Papież PAP 1200.jpg
Pielgrzymka papieża do Iraku. Ks. prof. Naumowicz: liczba chrześcijan zmalała tam o ponad milion

- Niech ucichnie broń! Niech będzie ograniczone jej rozprzestrzenianie tu i wszędzie! Dość przemocy, ekstremizmu, frakcji, nietolerancji! - mówił Franciszek. Dodał, że dopiero wtedy, gdy ludzie będą traktować siebie jako członków tej samej rodziny ludzkiej, możliwa będzie prawdziwa odbudowa Iraku.

Czytaj także:

Posłuchaj

Papież Franciszek upomina się o chrześcijan w Iraku (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Spotkanie z duchownymi

Powiązany Artykuł

papiez Irak pap 1200.jpg
Trudna pielgrzymka do Iraku. "Na Bliskim Wschodzie każda interwencja to nawiązanie do historii krzyżowców"

Franciszek spotkał się też z duchownymi katolickimi w katedrze Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Mówił, że zdaje sobie sprawę z trudności, jakie przeżywają iraccy chrześcijanie. Podkreślił, że są oni powołani do świadczenia o miłości Chrystusa wszędzie i w każdym czasie.

REKLAMA

Papież zaapelował do duchownych, by nie poddawali się zniechęceniu, bo świat wokół nich powinien usłyszeć orędzie pokoju Ewangelii.

Czytaj także:

Zamach terrorystyczny 

Papież odniósł się do zamachu terrorystycznego ekstremistów islamskich sprzed 11 lat, w którym zginęło blisko 60 osób, a 80 odniosło rany.

- Ich śmierć przypomina nam dobitnie, że podżegania do wojny, nienawiści, przemocy i rozlewu krwi nie da się pogodzić z nauczaniem religii - mówił.
Przylotowi Franciszka towarzyszą wzmocnione środki bezpieczeństwa oraz zaostrzone rygory sanitarne.

REKLAMA

Posłuchaj

W Iraku mieszkają najstarsze wspólnoty chrześcijańskie na świecie (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Plan pielgrzymki

Powiązany Artykuł

papiez wylot irak 1200.jpg
Papież przybył z historyczną pielgrzymką do Iraku. "Garstka chrześcijan wymaga umocnienia"

Jutro w świętym dla szyitów mieście Nadżaf papież ma rozmawiać z najważniejszym miejscowym duchownym, ajatollahem Alim al-Sistanim. Odwiedzi też ruiny miasta Ur, gdzie urodził się Abraham. Franciszek spotka się tam z duchownymi innych religii. Po powrocie do Bagdadu odprawi mszę w katedrze św. Jana.

W niedzielę papież spotka się z kurdyjskimi chrześcijanami.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej