Wzmożone środki bezpieczeństwa podczas pielgrzymki papieża. Iracki generał: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

- Wszędzie stosujemy nadzwyczajne środki, blokujemy drogi i pilnujemy przestrzeni powietrznej - mówi generał Amir al-Shammari, jeden z dowodzących operacją zabezpieczenia wizyty. To pierwsza podróż Franciszka od początku pandemii koronawirusa, w dodatku do jednego z mniej stabilnych miejsc na Bliskim Wschodzie.

2021-03-05, 15:46

Wzmożone środki bezpieczeństwa podczas pielgrzymki papieża. Iracki generał: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Wzmocnione środki bezpieczeństwa oraz zaostrzone rygory sanitarne towarzyszą rozpoczętej w południe wizycie papieża Franciszka w Iraku. Przylot papieża Franciszka na lotnisko w Bagdadzie transmitowały wszystkie bliskowschodnie media, a na miejscu witała go nie tylko wojskowa orkiestra i czerwony dywan, ale także setki miejscowych chrześcijan.

Powiązany Artykuł

papież pap 1200.jpg
"Niech ucichnie broń!". Papież Franciszek w Bagdadzie zaapelował o pokój i braterstwo

Franciszek wylądował na lotnisku, które kilka dni temu było ostrzeliwane przez grupy rebelianckie. W trakcie całej wizyty papież będzie poruszał się kuloodpornym BMW, a na ulicach irackich miast porządku pilnuje kilka tysięcy dodatkowych policjantów, żołnierzy i agentów sił specjalnych.

- Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz. Wszędzie stosujemy nadzwyczajne środki, blokujemy drogi i pilnujemy przestrzeni powietrznej - mówi generał Amir al-Shammari, jeden z dowodzących operacją zabezpieczenia wizyty.

Czytaj także:

Posłuchaj

Irak - wizyta papieża i środki bezpieczeństwa (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Plan pielgrzymki

Powiązany Artykuł

papiez Franciszek Irak pap 1200.jpg
Ekspert przed wizytą papieża w Iraku: chrześcijaństwu w tym kraju grozi wymarcie

Podróż zbiega się w czasie z kolejnym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Iraku. Choć sam 84-letni papież jest już zaszczepiony, to nosi maskę, a w czasie spotkań i modlitw znacznie ograniczona będzie liczba wiernych.

Franciszek spotkał się już z irackimi władzami, a jutro w świętym dka szyitów mieście Nadżaf ma rozmawiać z najważniejszym miejscowym duchownym, ajatollahem Alim al-Sistanim.

W niedzielę spotka się z kurdyjskimi chrześcijanami. To właśnie w Autonomii Kurdyjskiej zamieszkuje największa obecnie w Iraku grupa wyznawców Chrystusa.

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej