more_horiz
Wiadomości

"To kwestia narodowa". Wojciech Reszczyński o pomyśle przeniesienia grobów komunistów z Powązek

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 15:00
- Sprawa Powązek nie jest jedynie sprawą miasta stołecznego Warszawy. W jednym miejscu leżą zbrodniarze i ich ofiary. Tak nie powinno być - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jaroslaw Kurek

W tym tygodniu Mateusz Morawiecki odniósł się do pomysłu przeniesienia grobów komunistów z warszawskich Powązek. Jak zauważył premier, "osoby, które wysługiwały się łajdakom, powinny być napiętnowane, a nie mieć miejsce w alei zasłużonych". Szef rządu zapowiedział, że należy przyjrzeć się tej sprawie. 

Czytaj także:
EvY8iDYXIAAieVh (1) (1).jpg
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Premier: reprezentowali dobro

Wojciech Reszczyński pokreślił, że "sprawa Powązek nie jest jedynie sprawą Warszawy". - To kwestia narodowa, ogólnopolska - powiedział publicysta.

- Ci, którzy odwiedzają nekropolię, przechodzą obok grobów katów i powstaje pewien dysonans poznawczy. W jednym miejscu leżą zbrodniarze i ich ofiary. - komentował dziennikarz. Gość PR24 stanowczo zaznaczył, że "tak nie powinno być".

Z kolei Andrzej Potocki zwrócił uwagę na to, że ta sytuacja "godzi w honor uczciwych żołnierzy, którzy polegli w imię wolnej Polski".

Czytaj także:

"Zakłamana nekropolia"

Czytaj także:
Powazki 1200.jpg
Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie

Sławomir Jastrzębowski podkreślił, że Powązki są niezwykle ważna przestrzenią. Rozmówca zauważył, że pomimo tego, że "od od kilkudziesięciu lat mamy wolną Polskę", wciąż nie udało się "odkłamać historii".

- Nekropolia ta jest zakłamana, bo chowa się tam z honorami osoby, które nie powinny tam leżeć - podkreślił dziennikarz. Jego zdaniem jedną z osób, które nie zasługują na spoczęcie na Powązkach jest Wojciech Jaruzelski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
43:15 PR24_mp3 2021_03_06-14-14-18.mp3 Sławomir Jastrzębowski, Wojciech Reszczyński, Andrzej Potocki o warszawskich Powązkach ("Temat dnia/Gość PR24")
 
***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Sławomir Jastrzębowski, Wojciech Reszczyński, Andrzej Potocki
Data emisji: 06.03.2021
Godzina: 14.09

jbt/pr24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem