X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Eksperci: dodatkowe wsparcie dla emerytów to pomoc, która ponownie zasila polską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:06
Dodatkowe świadczenia dla emerytów, znana już tzw. trzynastka, jak i nowa "czternastka" są wyrazem solidaryzmu społecznego wobec osób starszych. Sytuacja gospodarcza Polski na takie wsparcie pozwala, mimo kryzysu. Kluczowe jest też to, że te pieniądze wracają do budżetu państwa w postaci podatków. Emeryci ich nie oszczędzają, ale zwiększają konsumpcję, wydając je na codzienne potrzeby – podkreślali goście audycji "Rządy Pieniądza", dr Waldemar Kozioł (UW) i Maciej Wośko ("Gazeta Bankowa").
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mariola Anna S
Posłuchaj
21:44 PR24_AAC 2021_03_09-09-08-17.mp3 Eksperci: dodatkowe wsparcie dla emerytów to pomoc, która ponownie zasila polską gospodarkę (Polskie Radio 24)

Prezydent podpisał wczoraj ustawę o dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastej emeryturze. To świadczenie, które w pełnej wysokości, tj. 1250 zł brutto, otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Jeżeli jest ono wyższe, obowiązuje zasada złotówka za złotówkę - aż do kwoty 4150 zł brutto, przy której 14. emerytura już nie przysługuje.

- Czternasta emerytura to element sprawiedliwej dystrybucji środków budżetowych. Ponieważ mamy taką sytuację, pe polska gospodarka mimo kryzysu radzi sobie całkiem nieźle, to dobrze, że środki finansowe dystrybuowane są w trzy miejsca. Pierwsze to inwestycje, a w tym także utrzymanie miejsc pracy. Drugie to ratowanie gospodarki przed skutkami koronakryzysu. A trzecie to działania pozwalające zadbać o osoby, które wsparcia potrzebują, a są to emeryci i dzieci – argumentował Maciej Wośko.

Dodał, że trzynaste i czternaste emerytury są "naturalną kontynuacją tego, że dobrze się dzieje w gospodarce, w związku z tym dzielimy się z tymi, którzy bezpośrednio w tej gospodarce nie uczestniczą".

Odnosząc się do zarzutów opozycji czy pewnych wątpliwości emerytów, którzy chcieliby, aby trzynastki czy czternastki odpowiadały ich rzeczywistym świadczeniom, aby i jedne, i drugie były dla wszystkich, żeby weszły do podstawy wymiaru świadczenia, co oznaczałoby podwyższenie świadczenia na zawsze, Maciej Wośko przypomniał, że za czasów obecnego rządu emerytury minimalne wrosły o 42 proc. w stosunku do tych z 2015 r., a w liczbach bezwzględnych o 370 zł.

- Każdy, kto prowadzi gospodarstwo domowe, jest w stanie wyobrazić sobie, jak to jest, kiedy uzyskuje się tylko emeryturę minimalną. Na pewno oczekiwałby od rządu, żeby go poratował, zwłaszcza gdy słyszy, że gospodarka się rozwija i nic złego się przez ostatni rok nie wydarzyło – mówił Maciej Wośko.

ppk1200.jpg
Udział w PPK się opłaca. Po 1,5 roku przeciętny Polak ma na koncie dwa razy więcej niż wpłacił

Pieniądze wrócą do obiegu

Dr Waldemar Kozioł zaznaczył, że szczególnie trzeba podkreślać to, że w zasadzie wszystkie pieniądze, które dodatkowo trafiają do emerytów, są niemal natychmiast przez nich wydawane, co oznacza, że wracają do gospodarki, do budżetu państwa, w formie podatków.

- Jeszcze na początku tej dekady raport Banku Światowego wskazywał 2 obszary biedy w Polsce: emerytów i rodziny wielodzietne. Dziś właśnie w te obszary są lokowane przez państwo dodatkowe środki. Jest tu ważny aspekt społeczny. Jeżeli chodzi o emerytów, to zdecydowanie przeważają wśród nich ci o dochodach niższych niż 2900 zł brutto. Dla nich wsparcie w postaci "trzynastek" i "czternastek" jest bardzo istotne – dowodził dr Kozioł.

Podkreślił też, że obecnie rozwiązanie, kiedy dodatkowe świadczenia mają taki właśnie dodatkowy charakter, a nie stanowią części emerytury "jest wygodne dla państwa, bo jeżeli ma ono dodatkowe środki, to może je podzielić między tych, którzy są słabsi".

- Dobrze byłoby zwiększyć dochody emerytów i ustabilizować je na wyższym poziomie. Pytanie, czy w obecnej sytuacji państwo polskie będzie na to stać. W długim okresie państwo powinno być stać na stałe zwiększenie ich dochodów i to byłoby lepsze, bo wspiera to gospodarkę – rozważał dr Kozioł.

Dodał, że bardzo istotnym aspektem dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów jest właśnie to, że zwiększają one konsumpcję, tak ważną dla gospodarki.

- W tych grupach, które są wspierane, nie ma środków, które mogłyby być oszczędzane – podkreślał dr Kozioł.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: emerytura POLSKA GOSPODARKA

Czytaj także

"Chcemy dzielić się owocami wzrostu gospodarczego". Premier o "czternastkach"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:59
- Gospodarka ma służyć całemu społeczeństwu. Wszystko, co robimy, ma służyć wzmocnieniu gospodarki po to, żeby dzielić się owocami wzrostu ze społeczeństwem, szczególnie z tymi grupami, których życie nie było usłane różami - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania przez prezydenta ustawy w sprawie czternastej emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. emerytura stała się faktem. Publicyści zgodnie: to dobre działanie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:14
- 14. emerytura to jest najprostsze działanie, które można sobie wyobrazić, jeżeli mówimy o jakiejś zmianie systemowej. Tymczasem "Nowy Ład", z głosów z obozu władzy, w bardzo dużej mierze ma dotyczyć reformy systemu podatkowego. Oczywiście to może oznaczać bardzo wiele. Rzeczywiście, to, co podaje OKO.press, te 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku, jest pewnym wariantem, ale też mówi się o innych rozwiązaniach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem "Debaty dnia" był również Łukasz Kobeszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dotrzymujemy słowa, nie oszczędzamy na wsparciu dla Polaków". Marlena Maląg o 14. emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 06:38
Po raz kolejny udowodniliśmy, że dotrzymujemy słowa, że nie oszczędzamy na wsparciu dla Polaków - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując podpisanie przez prezydenta ustawy w sprawie czternastych emerytur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: 14. emerytura to kolejne świadczenie w ramach szerokiego pakietu "Emerytura plus"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 08:08
- Uprawnione do otrzymania 14. emerytury będą te osoby, które świadczenie emerytalno-rentowe pobierają na dzień 31 października, a więc osoby, które nabędą prawo do tego czasu, również ją otrzymają - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń