X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lewica złoży projekt uchwały o "strefie wolności LGBTIQ". Politycy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:08
Politycy są podzieleni w ocenie zapowiedzianego przez Lewicę projektu uchwały ws. uczynienia Polski strefą wolności dla osób LGBT. Według PiS, Polska chroni wolności i prawa wszystkich obywateli i nie ma sensu potwierdzania czegoś, co jest zagwarantowane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Arnaud Brian/Forum

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucję, ogłaszającą Unię Europejską "strefą wolności LGBTIQ". Z podobną inicjatywą w polskim Sejmie wystąpi w przyszłym tygodniu Lewica. W ocenie wiceszefa klubu Lewicy Krzysztofa Śmiszka, projekt uchwały, który formalnie zostanie złożony w poniedziałek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, jest naturalnym krokiem po rezolucji PE.

1200_LGBT_shutterstock.png
"Badania przeczą tej narracji". Dr Tymoteusz Zych o atakach na Polskę ws. LGBT

- To jest siostrzana, bliźniacza uchwała, która w dużej mierze sprowadza się do jednego: chcemy społeczności LGBT w Polsce, że Polska to także kraj przyjazny tej mniejszości. Dlatego wezwiemy w przyszłym tygodniu by podczas posiedzenia Sejm przyjął uchwałę, która ustanowi Polskę strefą wolności i równości dla społeczności LGBT - powiedział poseł Lewicy.

"Polska jest w pełni demokratycznym państwem"

Z kolei rzecznik PiS Anita Czerwińska podkreśliła, że "Polska jest w pełni demokratycznym państwem, które zapewnia i chroni wolności i prawa wszystkich obywateli".

- Nie widzę sensu potwierdzania czegoś, co jest oczywiste i zagwarantowane. Projektu uchwały posła Śmiszka jeszcze nie widziałam, więc nie chcę się do niego odnosić - zaznaczyła Czerwińska.

"To nie jest dzisiaj najważniejszy temat"

Wiceprezes PSL Dariusz Klimczak odnosząc się do zapowiedzianego przez Śmiszka projektu uchwały ocenił, że "niepotrzebnie podnosi on tego typu kwestie". - Pamiętam jaki krzyk podnosił on i jego ugrupowanie, kiedy podobne kwestie były, tylko w drugą stronę, poruszane przez jedną z gazet prorządowych - zauważył poseł.

W jego ocenie, "to nie jest dzisiaj najważniejszy temat". - Uważam, że Lewica powinna się skupić na Krajowym Planie Odbudowy. I tutaj akurat powinna postawić warunki na jakich chce głosować ratyfikację, a nie szukać tematów zastępczych, które de facto w sytuacji pandemicznej naszego kraju, nic nie wnoszą do życia Polaków - podkreślił Klimczak.

Obawa przed "popisem chamstwa"

Katarzyna Piekarska (KO) powiedziała, że "debata o sytuacji osób LGBT nie byłaby niczym niewłaściwym, a przyjęcie takiej uchwały w demokratycznym państwie wydaje się oczywiste". - Obawiam się jednak, że w polskich realiach debata na ten temat mogłaby być popisem chamstwa, demagogii i przykrych dla niektórych środowisk wypowiedzi ze strony niektórych prawicowych posłów, biorąc zwłaszcza pod uwagę jaki pomysł przedstawił minister Zbigniew Ziobro w sprawie zakazu adopcji przez pary homoseksualne - zaznaczyła posłanka.

shutterstock parlament europejski free europarlament free 1200.jpg
Rezolucja ws. "strefy wolności LGBTIQ". Poseł PiS: wolelibyśmy, aby PE zajmował się tym, co naprawdę jest dziś istotne

Według Konfederacji to "strata czasu"

Szef koła Konfederacja Jakub Kulesza ocenił, że Śmiszek zdecydował się na to, żeby polski Sejm zajmował się równie nieistotnymi sprawami, co Parlament Europejski. - Uważam to za stratę czasu - dodał.

Według posła, dobrze byłoby, gdy "Śmiszek zajmował się ważniejszymi sprawami". - Konfederacja będzie przeciwko zajmowaniu się takimi rzeczami, a co dopiero mówić o głosowaniu nad taką uchwałą - powiedział Kulesza.

Czytaj również:

Śmiszek pytany, na czyje głosy liczy w sprawie projektu uchwały, odpowiedział, że "na głosy tych wszystkich, którzy uważają, że godność ludzka jest nienaruszalna, że prawa podstawowe należą się każdej mniejszości, w tym mniejszości LGBT".

- Nie ma nic kontrowersyjnego i nadzwyczajnego w tej uchwale, ponieważ zobowiązuje nas do tego m.in. konstytucja, art. 30 nakazujący poszanowanie godności, art. 32, który zakazuje dyskryminacji i nakazuje publicznym instytucjom równe traktowanie, a także przepisy mówiące o tym, że Polska jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli - podkreślił poseł.

Jak zaznaczył, uchwała nie wprowadza żadnych przepisów, a będzie sygnałem dla każdej innej mniejszości, że może się czuć w Polsce jak u siebie w domu.

- Liczę na głosy opozycji, ale liczę także na głosy tych wszystkich osób z prawicy, które nie tylko mówią, że czytają Pismo Święte, nie tylko mówią, że kierują się społeczną nauką Kościoła, która nakazuje poszanowanie praw mniejszości, ale liczę także na tych wszystkich, którzy te postanowienia Biblii, Pisma Świętego i nauki Kościoła wcielają w życie - powiedział Śmiszek.

itom

Czytaj także

Rezolucja PE ws. LGBTQ. Mateusz Wyrwich: to nowa bolszewia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:57
 - Ta strefa wolności nie oznacza nic innego jak nową bolszewię. (...) Tutaj mówimy o tym niebezpieczeństwie, które może być nie dzisiaj, nie jutro, ale za pięć czy dziesięć lat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niedługo będzie policja myśli". Prof. Ryba o różnych wolnościach w UE

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 17:20
- Jak u Orwella będzie myślozbrodnia jako zbrodnia najwyższego rzędu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL podsumowując kolejne plany unijnych instytucji dot. określania wolności obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kucharczyk: kryzys wiary pociąga za sobą kryzys rozumu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 16:00
- To, co wydaje się nam dzisiaj absurdalne, jutro już będzie politycznym, a nawet prawnym mainstreamem. Niedługo okaże się, że nie będzie można używać słów mama i tata, tylko rodzic a i rodzic b - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk.  
rozwiń zwiń