Zagrożenie lawinowe nie znika. GOPR przestrzega przed wyprawami w Bieszczady

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W czwartek rano termometry pokazywały od zera do dwóch stopni mrozu.

2021-03-18, 11:52

Zagrożenie lawinowe nie znika. GOPR przestrzega przed wyprawami w Bieszczady
Bieszczady - Mountain Volunteer Rescue Service (GOPR). Foto: facebook.com / GOPR Bieszczady

Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich, umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje m.in. w masywach połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

Powiązany Artykuł

niedźwiedź 1200 shutter.jpg
W Tatrach budzą się niedźwiedzie. Dodatkowe ograniczenia dla turystów na górskich szlakach


W ocenie GOPR, umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się głównie na stromych stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich. Ze względu m.in. na wiejący w ostatnim czasie bardzo silny wiatr z kierunku północnego lokalnie zagrożone są również południowe zbocza.

Oblodzenia i grube warstwy śniegu

- W bieszczadzkich dolinach leży od 5 do 15 cm śniegu. Z kolei w paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się w przedziale od 20 do 100 cm. Grzbiety w wielu miejscach są oblodzone - powiedział Derwich.

Wybierający się w góry powinni pamiętać, że chodzenie szlakami wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

REKLAMA

kb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej