Zagrożenie lawinowe nie znika. GOPR przestrzega przed wyprawami w Bieszczady
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W czwartek rano termometry pokazywały od zera do dwóch stopni mrozu.
2021-03-18, 11:52
Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Łukasz Derwich, umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje m.in. w masywach połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.
Powiązany Artykuł
W Tatrach budzą się niedźwiedzie. Dodatkowe ograniczenia dla turystów na górskich szlakach
W ocenie GOPR, umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się głównie na stromych stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich. Ze względu m.in. na wiejący w ostatnim czasie bardzo silny wiatr z kierunku północnego lokalnie zagrożone są również południowe zbocza.
Oblodzenia i grube warstwy śniegu
- W bieszczadzkich dolinach leży od 5 do 15 cm śniegu. Z kolei w paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się w przedziale od 20 do 100 cm. Grzbiety w wielu miejscach są oblodzone - powiedział Derwich.
Wybierający się w góry powinni pamiętać, że chodzenie szlakami wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.
REKLAMA
kb
REKLAMA