3/4 państw jest bardzo skorumpowanych

Dania, Nowa Zelandia i Singapur to państwa, w których korupcja jest najmniejsza - tak wynika z najnowszego raportu organizacji Transparency International.

2010-10-26, 09:05

3/4 państw jest bardzo skorumpowanych
. Foto: Glow Images/East News

Najgorzej w zestawieniu wypadły Somalia, Afganistan i Birma. W rankingu światowym Polska znalazła się na 41. miejscu na 178 ocenianych państw, razem z Kostaryką i Omanem.

W zestawieniu regionalnym obejmującym Unię Europejską i kraje Europy Zachodniej jesteśmy na miejscu 21. wśród 30 państw. Nasz kraj wyprzedził większość krajów regionu, w tym Czechy, Węgry, Słowację i Litwę. Jesteśmy też oceniani lepiej niż dwa kraje "starej Unii Europejskiej" - Włochy i Grecja oraz niż Republika Południowej Afryki. Niewiele brakuje nam do Malty, Portugalii i Hiszpanii. W porównaniu z 2009 Transparency International dostrzegła poprawę sytuacji w Bhutanie, Chile, Ekwadorze, Gambii, Haiti, na Jamajce, w Kuwejcie, Macedonii i w Katarze.

Jednocześnie pogorszyła się sytuacja w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, na Madagaskarze, w Nigrze oraz w Stanach Zjednoczonych. Transparency International wzywa zamożne kraje zrzeszone w grupie G20, by w dobie kryzysu zwiększyły nadzór nad sektorami prywatnym i publicznym. Takie działania połączone ze zwiększeniem przejrzystości w państwie, mają według organizacji pomóc w przezwyciężeniu kryzysu. Transparency International przekonuje, że należy przyjąć zasadę "zero tolerancji dla korupcji". Raport został przygotowany w oparciu o 13 różnych badań. Były one przeprowadzane między styczniem roku 2009 a wrześniem obecnego. Transparency International to światowa organizacja pozarządowa, której celem jest zwalczanie korupcji.

Niska korupcja w Skadnynawii

Duńskie media w najnowszych wydaniach internetowych przynoszą wiadomość, że Dania zajęła pierwsze miejsce w rankingu organizacji Transparency International jako kraj w najmniejszym stopniu dotknięty korupcją. W czołowej dziesiątce znalazły się też - na wspólnym, czwartym miejscu - Finlandia i Szwecja, mimo że w obu krajach wybuchły ostatnio korupcyjne afery. W Szwecji dotyczą one głównie sfery banków. W Finlandii natomiast byłego premiera Matti Vanhanena czeka proces za przyjmowanie nielegalnych, prywatnych dotacji na kampanię wyborczą. Dziesiąte miejsce na liście Transparency International zajmuje Norwegia, a jedenaste - Islandia. To ostanie może też nieco dziwić, bo od 60 do 72 procent Islandczyków jest przekonanych o głębokim skorumpowaniu islandzkiej klasy politycznej.

REKLAMA

Czechy za Polską

Czechy ciągle toczy korupcja. Tak wynika z najnowszego raportu organizacji Transparency International. Republika Czeska w klasyfikacji międzynarodowej spadła o jedną pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem i zajmuje obecnie 53. miejsce, tuż za Węgrami, Jordanią i Arabią Saudyjską, daleko za Polską, która jest na 41. pozycji. Natomiast w skali Unii Europejskiej Czechy zajęły aż 21. miejsce; Polska - 18.

Zdaniem dyrektora czeskiej sekcji Transparenty International Davida Ondraczki, tak negatywna ocena wynika przede wszystkim z bezczynności rządu - W ciągu ostatniego półtora roku nie zrobiono nic. O korupcji mówi się wiele, ujawnia się coraz więcej nowych przypadków przekupstwa i, prawdę mówiąc, nie mamy żadnej polityki antykorupcyjnej - powiedział dyrektor czeskiej sekcji Transparency International.

Bardzo często na istniejącą korupcję zwracają uwagę i przedstawiają dowody dziennikarze. Natomiast politycy wspominają o konieczności walki z nią wyłącznie w czasie kampanii wyborczych.

to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej