X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Związek Radziecki w wydaniu XXI wieku". Dr Maria Domańska o sprawie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 13:35
- Szantaż wobec Nawalnego, nękanie w więzieniu, nękanie współpracowników, kolejne ustawy, które godzą w struktury Nawalnego, to wszystko służy temu, by wysłać wyraźne sygnał społeczeństwu i Zachodowi, że Rosji nikt nie ma prawa mówić, jak rządzić - mówiła w Polskim Radiu 24 Dr Maria Domańska (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny Foto: shutterstock.com/Dolgikh Pavel

Nawalny poinformował w poniedziałek, że w kolonii karnej w miejscowości Pokrow, gdzie odbywa wyrok, przybywa przypadków gruźlicy. Przekazał także, że on sam ma temperaturę 38,1 st. Celsjusza i silny kaszel.

nawalny free 1200.jpg
Dr Agnieszka Bryc: to, co spotyka Nawalnego, to tortury

Później Federalna Służba Więzienna Rosji potwierdziła, że opozycjonista został przeniesiony do części sanitarnej w zakładzie karnym z "objawami choroby dróg oddechowych".

"Nawalny psuje relacje z Zachodem"

Dr Maria Domańska oceniła sposób postępowania z Aleksiejem Nawalnym przez władze Rosji, jako sygnał wysyłany krajom Zachodu. - Nawalny, jak wynika z ostatnich sondaży, jest bardzo rozpoznawalny, ale jego poparcie w społeczeństwie rosyjskim nie pozwala na postawienie tezy, że Kreml musi się liczyć z jego zwolennikami na arenie wewnętrznej - zaznaczyła.

- Nawalny psuje relacje z Zachodem, który domaga się przestrzegania przez Rosję jej własnego prawa i zobowiązań międzynarodowych (…) Rosja zignorowała postanowienie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lutego, który nakazał natychmiastowe uwolnienie Nawalnego, co jest bardzo rzadko stosowane. Przekaz Rosji jest taki, by pozwolić jej budować własny autorytaryzm, a sprawa Nawalnego nie podlega dyskusji - komentowała stanowisko Kremla.

"Emocjonalny szantaż"

Ekspert zwracała uwagę, że sprawa Nawalnego stała się dla Rosji sposobem politycznego nacisku. - Tortury, którym poddaje się Nawalnego, bo tak to trzeba nazwać, to emocjonalny szantaż, podnoszenie stawki w tej grze. Kreml może grać np. o to, by Nawalny sam poprosił o łaskę, przyznał się do winy i udał się na emigrację, jak kiedyś Chodorkowski. To oznaczałoby koniec Nawalnego jako postaci politycznej w Rosji. Tu nie chodzi tylko o niego, stworzył pewne struktury, które zapowiedziały aktywny udział w najbliższych wyborach parlamentarnych i głosowanie przeciw kandydatom Kremla - przypominała.

- Szantaż wobec Nawalnego, nękanie w więzieniu, nękanie współpracowników, kolejne ustawy, które godzą w struktury Nawalnego, to wszystko służy temu, by wysłać wyraźny sygnał społeczeństwu i Zachodowi, że Rosji nikt nie ma prawa mówić, jak rządzić. To rodzaj dyktatury z ambicjami nietotalitarnymi, to Związek Radziecki w wydaniu XXI wieku, jeśli chodzi o atmosferę i ambicje władz - mówiła dr Maria Domańska.

Posłuchaj
18:09 PR24_mp3 2021_04_06-14-33-26.mp3 Dr Maria Domańska o sprawie Aleksieja Nawalnego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Kreml jest gotowy do eskalowania napięć wokół Donbasu"

Odnosząc się do informacji o mobilizacji sił zbrojnych w Rosji, dodała, że Kreml jest gotowy do eskalowania napięć wokół Donbasu. - Jest kolejny element walki z krajami Zachodu, konfliktowania i demonstrowania siły Rosji i determinacji w walce o interesy na arenie zagranicznej i wewnętrznej. Nie można wykluczać, że ta eskalacja wokół Donbasu ma odwrócić uwagę społeczeństwa od problemów wewnętrznych, a Zachodu od sprawy Nawalnego - oceniła. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Maria Domańska

Data emisji: 6.04.2021

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Czytaj także

Zapowiedź kolejnych sankcji unijnych wobec Rosji. Dr Bryc: problemem UE jest brak woli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 20:12
- UE jest zdolna do bardzo silnego działania w stosunku do Rosji i nie bez powodu Rosjanie robią wszystko, by rozbić wspólne stanowisko UE. Problemem jest tutaj brak woli politycznej Unii - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie da się jej wykluczyć z polityki międzynarodowej". Ekspert PISM o Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 21:15
- Potrzeba woli politycznej i pójścia tropem prania pieniędzy czy firm słupów, by skutecznie uderzyć w rosyjskich oligarchów - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem audycji był też prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. 
rozwiń zwiń