Sejmowa komisja za poprawkami do ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Ma to "usprawnić procedurę upadłości"
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała wprowadzenie poprawek do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Przepisy przygotowane przez rząd mają na celu usprawnić postępowania upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
2021-04-08, 19:16
Głównym celem przedłożonego projektu jest dostosowanie rozwiązań przyjętych w ustawie o prawie upadłościowym z 2019 roku do rozwiązań przyjętych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2021 roku. - Dostosowanie tych dwóch ustaw usprawni procedurę upadłości konsumenckiej - mówiła podczas I czytania projektu wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. W jaki sposób to nastąpi?
Powiązany Artykuł
Coraz częściej sięgamy po upadłość konsumencką. Czy ogłoszenie bankructwa pozwala uwolnić się od długów?
- Między innymi przez zasadę składania pism i dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Prowadzenie akt postępowania przez doradcę restrukturyzacyjnego wyłącznie w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe. Dostęp do akt postępowania obsługującego postępowanie sądowe, w zakresie wskazanym poprzez mnie, czyli poprzez ten system teleinformatyczny. Jak również rozszerzenie zakresu ujawnionych informacji w Krajowym Rejestrze Zadłużonych celem zwiększenia transparentności tych postępowań - wyjaśnia Dalkowska.
"Zwiększy efektywność"
Projekt ustawy przewiduje również uatrakcyjnienie szybkiej sprzedaży majątku upadłego w trybie przygotowanej likwidacji poprzez rozszerzenie form wnoszonego wadium w tej procedurze. - Rozwiązanie to zwiększy liczbę dostępnych dla dłużnika opcji szybkiego wyjścia ze stanu niewypłacalności - wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że projekt przenosi - co do zasady - do postępowania restrukturyzacyjnego rozwiązania prawne przyjętego w uproszczonym postępowaniu o zatwierdzeniu upadu.
- Ta instytucja wprowadzona została w ramach tak zwanej tarczy covidowej. Te postępowania można wszcząć do 30 czerwca 2021 roku. Celem tego rozwiązania jest szybkie i efektywne zawarcie upadu przez dłużnika z wierzycielami z jednoczesnym zapewnieniem ochrony interesów i praw wierzycieli - wyjaśnia Dalkowska. Wiceminister zaapelowała do posłów o poparcie projektu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Upadłość niespełniona" - reportaż Magdy Skawińskiej
- Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Pozostaję w przekonaniu, że projektowana ustawa przyspieszy, usprawni postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, zwiększy ich efektywność zwłaszcza w zakresie tak zwanej upadłości konsumenckiej - stwierdza.
Projekt trafi teraz do II czytania. Odbędzie się ono na posiedzeniu Sejmu.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA