"Przeciąganie głosowania jest bezzasadne". Prof. Andrzej Gil o przyjęciu KPO
- To, co się będzie działo w Sejmie, jest bardziej na użytek krajowy niż europejski. Cześć opozycji może chcieć coś ugrać dla siebie, myślę jednak, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt zostanie przyjęty - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Gil, politolog i historyk (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
2021-05-03, 13:26
4 maja Sejm na dodatkowym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja tej decyzji jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE, który ma wspomóc gospodarki unijne po pandemii.
Powiązany Artykuł
"Polityczne gierki". Dr Machnik o strategii opozycji ws. ratyfikacji KPO
Zdaniem Prof. Andrzeja Gila przeciąganie głosowania w tej sprawie jest bezzasadne. - Nawet jeżeli cześć opozycji będzie torpedowała to postanowienie Sejmu i przyjęcie KPO, który jest częścią szerszego europejskiego projektu, to nic to nie da. Jesteśmy chyba ostatnimi, którzy w Europie, którzy nad tym debatują - zauważył.
- To już jest dawno postanowione i projekt wejdzie bez względu na to, co się wydarzy. To, co się będzie działo w Sejmie, jest bardziej na użytek krajowy, niż europejski. Cześć opozycji może chcieć coś ugrać dla siebie, myślę jednak, że na najbliższym posiedzeniu ten projekt zostanie przyjęty - stwierdził politolog.
Gość audycji komentował także rozmowy, jakie Lewica toczyła z PiS w sprawie poparcia projektu. - Nie wiem, dlaczego Lewica podchodzi w tak nieufny sposób do Krajowego Planu Odbudowy. On się mieści świetnie w Europejskim Funduszu Odbudowy i ma bardziej lewicowe elementy, niż nam się wydaje. Cześć opozycji gra tutaj na sprawy krajowe, ale i tak będzie musiała się z tym planem pogodzić. To cześć większej, europejskiej całości - podkreślał prof. Andrzej Gil.
REKLAMA
Podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach szef PO Borys Budka zaapelował, by przełożyć posiedzenie dotyczące ratyfikacji zasobów własnych o dwa tygodnie. Jego zdaniem, wcześniej należy w uzgodnieniu z samorządami wypracować gwarancje ustawowe dotyczące rozdziału środków.
W ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać 137 mld euro, w tym 107,09 mld - z budżetu Wieloletnich Ram Finansowych, a 28,6 mld - z instrumentów Funduszu Odbudowy.
Więcej w zapisie audycji
REKLAMA
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Prof. Andrzej Gil
REKLAMA
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 12.38
PR24/ka
REKLAMA