Prof. Tomasz Grosse o głosowaniu nad KPO: PO będzie miała problem, żeby się wytłumaczyć
– Biorąc pod uwagę wypowiedzi liderów PO jeszcze sprzed kilku tygodni, gdy stanowczo popierali Krajowy Plan Odbudowy, to jest to pewna niekonsekwencja. Wyborcy PO nie rozumieją tego stanowiska, a Platforma będzie miała duży problem, żeby im wytłumaczyć, dlaczego podejmuje takie działania - powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z UW.
2021-05-05, 06:56
Sejm przegłosował ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącej Funduszu Odbudowy. Za jej przyjęciem opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Większość posłów klubu PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, a także wszyscy posłowie koła Polska 2050 zagłosowali za ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, a Konfederacja opowiedziała się przeciw.
Powiązany Artykuł
Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy
"Problem Koalicji Obywatelskiej"
Prof. Tomasz Grosse zaznaczył, że problem Koalicji Obywatelskiej z wytłumaczenia się ze swoich ruchów dotyczy nie tylko kraju, ale także areny międzynarodowej. – Wydaje się, że Platforma Obywatelska ponad sojusze na arenie europejskiej przedkładała pewną kalkulację wynikającą z gry politycznej na arenie krajowej. Teraz liderzy PO będą musieli wytłumaczyć swoim partnerom europejskim, w tym niemieckiemu rządowi, że była to pewna taktyka, która miała doprowadzić do zmiany rządu. A ponieważ się nie udała, wstrzymali się w tej sprawie od głosu - powiedział europeista.
- "Przyszłość Polski powinna być poza sporem politycznym". Dera o głosowaniu nad KPO
- "To być albo nie być dla PO. Lewica stała się głównym rozgrywającym". Wildstein o KPO
Ekspert podkreślił także, że brak jednolitego działania wszystkich frakcji opozycyjnych oraz zmiany poglądów w tej sprawie dodatkowo szkodzą wizerunkowi Koalicji Obywatelskiej w oczach wyborców i partnerów zagranicznych. – Ale ponieważ ta konstrukcja była zmienna i wielopoziomowa, zarówno wyborcy, jak i partnerzy w UE mogli się poczuć trochę zdezorientowani – ocenił prof. Grosse.
REKLAMA
tvp.info/dz
REKLAMA