"Bądź świadomy". Nie kradnij w internecie

Projekt "Bądź świadomy" ma na celu uświadomienie młodzieży, że ściąganie z internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież.

2010-11-04, 16:13

"Bądź świadomy". Nie kradnij w internecie

Posłuchaj

Bogdan Zdrojewski
+
Dodaj do playlisty

W Polskim Radiu odbyła się lekcja uświadamiająca młodzieży problem kradzieży własności intelektualnej w Internecie. Wykładowcami byli minister kultury Bogdan Zdrojewski, dziennikarz muzyczny Hirek Wrona i aktor Mateusz Damięcki.

Drogie bilety przez piractwo

Było to spotkanie podsumowujące akcję "Bądź świadomy". To zainaugurowane w maju tego roku wspólne przedsięwzięcie Związku Producentów Audio-Video, Narodowego Centrum Kultury i Hirka Wrony. Minister Bogdan Zdrojewski tłumaczył młodzieży, że drogie płyty czy bilety na koncerty są wynikiem piractwa. "W ten sposób niszczymy rynek. W efekcie jak chcecie kupić płytę to ona kosztuje nie 12 złotych tylko musi kosztować 40 czy 50 złotych. Jeżeli w chwili obecnej artyści nie są w stanie zarobić na płytach, bo one natychmiast trafiają na rynek piracki, to bilety na koncert zamiast kosztować 10 złotych kosztują 20, 50 , 70 czy 100, bo trzeba pokryć koszty tego piractwa" - tłumaczył gimnazjalistom minister Zdrojewski.

Mateusz Damięcki - ambasador akcji tłumaczył, że ściąganie z internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież taka sama jak przywłaszczenie cudzego portfela czy telefonu komórkowego. Hirek Wrona wyliczał, ile konkretnie, każdy z nas kradnie ściągając nielegalnie nagrania muzyczne czy filmy.

REKLAMA

Do tej pory odbyło się 35 spotkań w 22 szkołach w Polsce, podczas których Hirek Wrona tłumaczył uczniom, jakie są konsekwencje pobierania pirackich plików i zapoznawał ich z procesem powstawania nagrań muzycznych, filmów oraz programów komputerowych.

"Zmienia się postrzeganie Polski"

W akcji wzięło udział 7 tysięcy uczniów i ponad 300 nauczycieli. Celem projektu jest edukacja młodzieży oraz budowanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat, a także podniesienie poziomu wiedzy użytkowników sieci na temat konieczności poszanowania własności intelektualnej.

Minister Bogdan Zdrojewski podsumowując dziś w Polskim Radiu akcję, podkreślił, że powoli zmienia się postrzeganie Polski jako kraju szerzącego się piractwa. Przypomniał, że Polska została skreślona z tzw. Watch List - listy krajów, które nie przestrzegają praw autorskich. "Widać wyraźnie także, że zmienia się stosunek młodzieży do piractwa; nie mamy tak komfortowej sytuacji, aby nie było ściągania nielegalnych plików, ale skończył się czas wykorzystywania tych ściągniętych plików do na przykład zarobkowania wtórnego, skończyło się też to, co było nagminnym procederem - przetwarzania bez zgody autora" - powiedział Bogdan Zdrojewski.

Szczegóły projektu "Bądź świadomy" oraz lista stron internetowych, na których można legalnie odsłuchiwać bądź pobierać za opłatą pliki, znajdują się na stronie www.badzswiadomy.pl.

REKLAMA

Podsumowujące spotkanie akcji zorganizował Progam Czwarty Polskiego Radia.

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej