X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem". Szynkowski vel Sęk o certyfikatach szczepień

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 08:05
- Przyzwyczailiśmy się, że lecąc do pewnego kraju może być oczekiwanie przedstawienia wyniku testu na COVID-19. To się nie zmieni, ale dużo łatwiej będzie to oczekiwanie spełnić - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o tzw. paszporty covidowe. - Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem, bo dziś wiele takich wymogów jest sformułowanych i nikt nie mówi o jakiejś segregacji - dodał. 
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/MS

Porozumienie polityczne dotyczące certyfikatów, potwierdzających zaszczepienie lub negatywny wynik testów bądź obecność przeciwciał, jest oczekiwane do końca maja - powiedziała po zakończeniu nieformalnego szczytu UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Prace techniczne i prawne po stronie Komisji powinny się zakończyć w czerwcu - dodała.

Karol Gac.jpg
"Zachęty i ograniczenia, nie obowiązek". Karol Gaz o akcji szczepień przeciwko COVID19

- Będzie to dokument niemający wiele wspólnego z paszportem, bo paszport jest dokumentem uprawniającym do podróży - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk. - Mówimy o certyfikatach. One nie mają na celu umożliwienia lub uniemożliwienia podróży, tylko mają na celu - taka jest intencja - pewne uporządkowanie systemu zaświadczenia o tym, że ktoś albo odbył szczepienie, albo przechorował COVID-19, albo przeszedł test nie dalej niż kilkadziesiąt godzin wcześniej, dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to osoba, która nie jest nosicielem tej choroby - wskazał. 

Gość audycji "24 pytania" ocenił, że dziś, "jeśli chcemy podróżować do wielu krajów, potrzeba przebycia testu, ale formularze tych testów i zaświadczenia o nich nie są uporządkowane i zunifikowane". - W związku z tym, na niektórych lotniskach, osoby, które taki test przeprowadziły, mają problem, bo np. wydany im dokument nie jest uznawany. Gdzie indziej mamy problem z podrabianiem takich dokumentów - wyliczał wiceszef MSZ. Jak mówił, w certyfikatach szczepień "chodzi o to, by ułatwić obywatelom, którzy potrzebującego rodzaju zaświadczenia, wykazanie się zunifikowanym dokumentem". 

Czytaj także: 

- Chcę bardzo wyraźnie zaznaczyć, że to państwa członkowskie (...) będą decydowały - tak jak dzisiaj - o tym, do czego taki dokument jest ewentualnie wymagany. Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem, bo dziś wiele takich wymogów jest sformułowanych i nikt nie mówi o jakiejś segregacji. Przyzwyczailiśmy się, że lecąc do pewnego kraju, może być oczekiwanie przedstawienia wyniku testu. To się nie zmieni, ale dużo łatwiej będzie to oczekiwanie spełnić - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj
13:30 Szynkowsk-velSek___[PR24]PR24 (mp3) 12 maj 2021 07_07_02.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk: certyfikaty szczepień nie mają na celu umożliwienia - lub nie - podróży, ale - taka jest intencja - uporządkowanie systemu zaświadczania o szczepieniu lub przebytym zakażeniu COVID-19 ("24 pytania"/ PR24)

W rozmowie więcej o polskiej polityce zagranicznej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "24 pytania"

ProwadzącyDorota Kania

GośćSzymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ)

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Czytaj także

Dr Sutkowski o skróceniu podania drugiej dawki: słuszna decyzja, możliwe przyspieszenie szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 06:51
Decyzja dotycząca skrócenia okresu podania drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 ma sens, im wcześniej nabędziemy odporność, tym lepiej – powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyspieszyć termin kolejnej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 08:03
- Ci, którzy od 17 maja będą rozpoczynali szczepienie, będą przyjmowali 1 dawkę, z automatu podany zostanie termin skrócony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Dodał, że wcześniej zaszczepieni mogą zmieniać termin 2 dawki samodzielnie.
rozwiń zwiń