X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Certyfikaty szczepionkowe. Jest porozumienie PE z krajami Unii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 19:13
Jest porozumienie negocjatorów Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów w sprawie certyfikatów szczepionkowych, które mają ułatwić podróżowanie bez kwarantanny. Kompromis oznacza, że nie będzie opóźnień i 1 lipca zaczną obowiązywać dokumenty cyfrowe, które będą zawierały informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym już zakażeniu koronawirusem.
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguFoto: Botond Horvath / Shutterstock.com

To był ostatni moment na porozumienie. W przyszłym tygodniu europejscy przywódcy zatwierdzą certyfikaty, a za kilkanaście dni zrobią to europosłowie. Negocjacje w sprawie przepisów dotyczących certyfikatów przedłużały się, bo Parlament Europejski postawił żądania, z których później częściowo się wycofał. Europosłowie domagali się na przykład darmowych testów, skoro szczepienia są darmowe.

Posłuchaj
00:55 11090058_1.mp3 Jest porozumienie PE z unijnymi krajami ws. certyfikatów szczepionkowych (IAR)

 

shutterstock paszport covid 1200.jpg
Jak będą wyglądać paszporty covidowe? Zapowiedź szefa KPRM

Kompetencje krajowe

Unijne państwa jednak odpowiadały, że to kompetencje krajowe i nie można tej kwestii regulować na poziomie europejskim. Ostatecznie podczas negocjacji ustalono, że Komisja Europejska przekaże 100 milionów euro na testy, by były one dostępne w całej Unii, i drugie tyle, jeśli trzeba będzie. Ponadto kraje członkowskie, naciskane przez Parlament Europejski, zapewniły, że powstrzymają się od nakładania dodatkowych ograniczeń - jak testy czy kwarantanna - w podróżowaniu, chyba że będą one konieczne do ochrony zdrowia publicznego w sytuacji kryzysowej.

Czytaj również:

Teraz, kiedy polityczna przeszkoda została usunięta, przed unijnymi krajami sprawdzian techniczny. Chodzi o to, by wszystkie państwa połączyły się z unijną platformą - tak, by system weryfikacji certyfikatów był sprawny jeszcze przed wakacjami.

dz

Czytaj także

Blisko 2 miliardy dawek szczepionki przeciw COVID-19. KE podpisała kolejną umowę z BioNTech i Pfizer

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:20
Komisja Europejska podpisała nową umowę z BioNTech i Pfizer na dostawy do Unii miliarda 800 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19. Kontrakt będzie obowiązywał do 2023 roku i są w nim także zapisy dotyczące gwarantowanych, terminowych dostaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyzwaniem jest, by przekonać osoby sceptyczne". Piotr Müller o szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 18:07
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że ogromnym wyzwaniem jest, by przekonać do szczepień osoby wobec nich sceptyczne. Dlatego m.in. uruchomiono akcję informacyjną, angażującą sportowców, aktorów i przedstawicieli życia publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc w walce z COVID-19 dla mniej zamożnych krajów. "Dostaną duże dostawy niedrogich szczepionek"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 18:38
W piątek firmy farmaceutyczne mają ogłosić, że w bieżącym roku dostarczą partie niedrogich szczepionek przeciwko COVID-19 mało zamożnym krajom, "aby spróbować naprawić globalną nierównowagę". 
rozwiń zwiń