"Przy budowie pawilonu odnajdywano szczątki ludzkie". Wiceszef IPN o nowych pracach archeologicznych
Dawne więzienie mokotowskie i jedna z kwater na Wojskowych Powązkach w Warszawie - to kolejne miejsca, w których Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania ofiar totalitaryzmów.
2021-05-27, 12:04
Wiceszef IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że w przypadku byłej katowni komunistycznej bezpieki przy ulicy Rakowieckiej to już przedostatni etap poszukiwań. Obecne działania jego zespołu są prowadzone na terenie wokół pawilonu N, w którym do momentu likwidacji więzienia przetrzymywano najniebezpieczniejszych osadzonych.
Powiązany Artykuł
Karol Nawrocki: będę dbał i o pamięć o Romanie Dmowskim, i o pamięć o Ignacym Daszyńskim
- Z relacji wiemy, że przy budowie pawilonu odnajdywano szczątki ludzkie. Naszym zadaniem jest potwierdzenie tych relacji. Po dwóch tygodniach naszych działań będziemy mogli powiedzieć, że do przebadania pozostał już tylko jeden obszar znajdujący się pod parkingiem od ulicy Rakowieckiej - wyjaśnił wiceprezes IPN.
Posłuchaj
Od początku tygodnia trwają też prace w Kwaterze C Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Profesor Krzysztof Szwagrzyk spodziewa się odnalezienia konkretnych ofiar komunistycznego terroru. - Jesteśmy tam po to, żeby odnaleźć w tej chwili trzy ofiary - dwóch mężczyzn i jedną kobietę, którzy zostali zabici w latach 1947-48. Dwie ofiary Urzędu Bezpieczeństwa, jedna Informacji Wojskowej. Mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu będziemy mogli przekazać informacje o efektach naszych działań prowadzonych na terenie kwatery C Wojskowych Powązek - powiedział wiceszef IPN.
Powiązany Artykuł
73 lata temu komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim
- 73. rocznica zamordowania rotmistrza Pileckiego. Sieradzki: są dwie wizje jego ostatnich chwil
- "Pileckiego starałem się pokazać jako humanistę i romantyka". Wróblewski o biografii rotmistrza
Wczoraj na posiedzeniu jednej z senackich komisji prezes IPN dr Jarosław Szarek poinformował, że są kolejne identyfikacje ofiar zbrodni reżimów totalitarnych.
Potwierdzenie tożsamości nie będzie dotyczyło jednak ofiar komunistów z powązkowskiej Łączki. Do tej pory odnaleziono tam szczątki około 300 osób, zidentyfikowano ponad 70 z nich.
pg
REKLAMA