X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Decyzja niebezpieczna dla obywateli UE". Anna Kwiecień o stanowisku TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:35
- Tego rodzaju środka zapobiegawczego nie można stosować w przedmiocie zamknięcia kopalni. To pokazuje, że TSUE potrafi podjąć decyzję pozbawioną zdrowego rozsądku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W audycji wziął również udział Stefan Krajewski (PSL).

Po skardze czeskich władz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, by w Turowie wstrzymano wydobycie. Czechy uważają bowiem, że kopalnia ta ma negatywny wpływ na środowisko w ich rejonie przygranicznym, obniżył się tam na przykład poziom wód gruntowych.

Waldemar Paruch 1200.jpg
"TSUE zlekceważyło polskie interesy". Prof. Waldemar Paruch o decyzji ws. Turowa

Strona polska wskazywała, że wstrzymanie wydobycia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej i energetycznej - w elektrowni Turów (część turoszowskiego kompleksu) wytwarza się do 7 procent krajowej energii.

Anna Kwiecień przypominała, że od dłuższego czasu trwały z Czechami bardzo intensywne rozmowy w sprawie kopalni w Bogatyni. - Liczba roszczeń rosła w sposób absolutnie nieproporcjonalny. W pewnym momencie Czesi złożyli sprawę do TSUE. Polski rząd robił wszystko by załagodzić sprawę, natomiast nikt się jednak nie spodziewał, że TSUE jednoosobowo wyda takie postanowienie, pozbawione elementów zdrowego rozsądku. Tego nikt nie mógł przewidzieć: ani my, ani Czesi, którzy z tego, co wiem, również byli zaskoczeni taką decyzją - zauważyła.

Poseł dodała, że decyzja o tak daleko idących konsekwencjach jest niebezpieczna także dla obywateli UE. - Oczywiście kopalni nie zamkniemy, rozmowy premierów się odbyły, jest perspektywa wycofaniu wniosku ze strony Czech - przypominała.

Stefan Krajewski stwierdził, że polski rząd nie powinien wykonać postanowienia TSUE ws. Turowa, ale przede wszystkim nie powinien dopuścić, by kopalnia kiedykolwiek musiała stawać w takiej sytuacji. - Niestety rząd nie prowadzi umiejętnie polityki zagranicznej, to ostatnio już drugi taki atak ze strony czeskiej - 26 stycznia nasi południowi sąsiedzi powiedzieli, że będą wprowadzać zakaz obrotu materiałami spożywczymi pochodzącymi z Polski. To się dzieje. Zarówno prezydent, premier, jak i minister rolnictwa nie odezwali się ani razu w tej sprawie - zaznaczył poseł PSL. 

- Tak samo jest z kopalnią Turów: trzeba rozmawiać, a nie mówić, że wszystko jest ustalone. Doprowadzenie do postępowania przed TSUE jest karygodne i niedopuszczalne. Oczywiście, że zagroziłoby to bezpieczeństwu Polski, bo chodzi tu też o miejsca pracy - dodał Stefan Krajewski.

Posłuchaj
21:18 PR24_mp3 2021_06_01-08-07-05.mp3 Anna Kwiecień i Stefan Krajewski o wyroku TSUE ws. kopalni Turów (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 

Czytaj także:

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Anna Kwiecień (PiS), Stefan Krajewski (PSL)

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 8.07

PR24/ka

Czytaj także

Wyrok TSUE ws. kopalni Turów. Jakub Wiech: zagraża to bezpieczeństwu państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:16
- Jest to środek bardzo rygorystyczny i wypada tutaj zgodzić się z premierem, że to postanowienie TSUE ma daleko idące skutki dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 o wyroku nakazującym wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polubowne rozwiązanie sporu". Michał Kurtyka o porozumieniu ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:55
- Dzięki porozumieniu będziemy mogli zagwarantować bezpieczeństwo środowiskowe dla tego regionu, samego kompleksu przemysłowego, ale również bezpieczeństwo energetyczne, którego elektrownia jest ważnym elementem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
rozwiń zwiń