Pod KPRM zakończyła się manifestacja. Związkowcy protestowali przeciwko decyzji TSUE ws. Turowa

Przed Kancelarią Premiera zakończyła się manifestacja związkowców, którzy sprzeciwiają się postanowieniu TSUE o zawieszeniu działalności kopalni Turów. Oprócz tego domagają się oni między innymi zmian w planie transformacji energetycznej Polski.

2021-06-09, 17:17

Pod KPRM zakończyła się manifestacja. Związkowcy protestowali przeciwko decyzji TSUE ws. Turowa
Do niedawna kompleks kopalni i elektrowni Turów nie kojarzył się z czystą energia. Teraz to się może powoli zmienić . Foto: PGE Polska Grupa Energetyczna/Twitter

W proteście wzięły udziały trzy centrale związkowe - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda mówił, że związkowcy oczekują przystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów z sektorem energetycznym w ramach Rady Dialogu Społecznego. Dodał, że "Solidarność" krytycznie ocenia działalność wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina w tym temacie.

Posłuchaj

Pod KPRM zakończyła się manifestacja ws. kopalni Turów (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

shutterstock kopalnia turów 1200.jpg
Wiceszef MSZ Czech: rozstrzygnięcia ws. Turowa spodziewamy się w najbliższych tygodniach

Petycja do premiera

W biurze przepustek KPRM Piotr Duda i pozostali przedstawiciele trzech central związkowych zostawili petycję do szefa rządu dotyczącą kopalni Turów i sytuacji w polskim sektorze energetycznym.

Wcześniej związkowcy protestowali między innymi pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, gdzie spotkał się z nimi wicepremier i szef tego resortu Jacek Sasin oraz wiceminister Artur Soboń. Wicepremier Sasin zapowiedział wypracowanie rozwiązań dla sektora energetycznego, podobnych do umowy społecznej zawartej z górnikami. Jutro mają zacząć się rozmowy w tej sprawie.

REKLAMA

Czytaj także: 

Protest w stolicy rozpoczął się około południa od złożenia petycji w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Dotyczyła ona kopalni Turów i ostatniego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wstrzymaniu wydobycia do czasu rozstrzygnięcia sporu między Polską, a Czechami.

Związki, które zrzeszają pracowników branży energetycznej domagają się od KE podjęcia wszelkich działań zmierzających do wstrzymania decyzji unijnych sędziów. W dokumencie podkreślają, że TSUE w swoim postanowieniu nie zwrócił uwagi na konsekwencje gospodarcze i społeczne dla całego kraju.

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej