Adam Niedzielski: dodatki będą jako ryczałt przekazywane pracodawcy
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że "dodatki będą jako ryczałt przekazywane pracodawcy, a pracodawca jest zobowiązany ustawowo, żeby nie pomniejszać wynagrodzeń pracowniczych".
2021-06-29, 17:51
Szef resortu zdrowia uczestniczył w spotkaniu Przewodniczących Regionalnych Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", podczas którego dyskutowano o wzroście wynagrodzeń pracowników medycznych. Minister Niedzielski zapewnił, że zarówno dodatki, jak i minimalne wynagrodzenia zostaną wypłacone.
Powiązany Artykuł
Groźba czwartej fali pandemii. Premier: rząd bierze pod uwagę pesymistyczny scenariusz
- Pracownik ma swoją gwarancję, a pracodawca otrzymuje odpowiednią pulę środków i niezależnie, jakich dodatków to dotyczy, to taka sytuacja ma rozwiązanie w postaci dwóch gwarancji: przekazania środków i zagwarantowania, że wynagrodzenia się nie zmniejszą - dodał.
Posłuchaj
- Czwarta fala pandemii jeszcze w te wakacje? Szef MZ podał możliwą datę
- Minister zdrowia: zagrożenie przyspieszeniem wzrostu zakażeń jest cały czas realne
Związek zapowiada kontrole
Maria Ochman przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" powiedziała, że związkowcy będą monitorować, czy wypłaty są realizowane.
REKLAMA
Posłuchaj
- Uzyskaliśmy od pana ministra potwierdzenie w dwóch dla nas najistotniejszych obszarach. Po pierwsze, że nikt żadnych dodatków nie traci i środki finansowe, które były przyznawane pracodawcom na wzrost tych dodatków, nadal będą przekazywane przez NFZ, co więcej, że wzrost wynagrodzeń wynikający z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia będą realizowane do 1. lipca - podkreśliła.
Środki na system opieki zdrowotnej
Powiązany Artykuł
Prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym w walce z pandemią. "Dziękuję za niezwykłą służbę Polsce i pacjentom"
Minister Niedzielski powiedział, że w ramach jednorazowego dodatku covidowego w wysokości 5 tysięcy dla pracowników, którzy do tej pory nie pobierali takiej formy wynagrodzenia, przekazano już 24 miliony złotych z przewidzianej puli 300 milionów. Natomiast na wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia przeznaczono 4 miliardy złotych w ciągu pół roku, czyli do szpitalnictwa w ujęciu rocznym zostanie skierowanych 8 miliardów złotych.
jbt
REKLAMA