"Kluczowa jest ciągłość ćwiczeń". Dr Jacek Raubo o manewrach Sea Breeze
- Istotny jest sygnał dla Federacji Rosyjskiej, że w żadnym razie państwa europejskie nie będą patrzyły w sposób bierny na zachowanie tego kraju względem obszaru Morza Czarnego, a przede wszystkim państw regionu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo - specjalista w zakresie bezpieczeństwa i obronności.
2021-07-10, 20:45
W tegorocznej edycji ćwiczeń Sea Breeze udział brały 32 okręty, 40 statków powietrznych, 18 jednostek specjalnych i zespołów nurków co łącznie daje blisko 5000 przedstawicieli z 32 krajów. Ćwiczenie łączy w działaniu komponenty morski, lądowy i powietrzny.
Powiązany Artykuł
Manewry NATO i Ukrainy na Morzu Czarnym. Ekspert: wyraźny sygnał polityczno-wojskowy
Jak podkreślał dr Jacek Raubo, kluczowym elementem jest ciągłość ćwiczeń, która buduje zdolność do działań operacyjnych służb różnych państw. - Jest to jest nader istotne w obliczu kryzysu, manewry w tak istotnym regionie podnoszą zdolność do działania - stwierdził.
- Federacja Rosyjska dokonała w ostatnich latach przesunięcia granic, nielegalnie okupuje Krym, buduje pewien bastion morsko-lądowo-powietrzny z wykorzystaniem rozbudowy na tym terenie. W tych aspektach Sea Breeze to symboliczna odpowiedź - zaznaczył ekspert.
Gość audycji zwracał uwagę, że trwa wojna informacyjna, kto wygra narrację wokół bezpieczeństwa na akwenie Morza Czarnego. - Ta kwestia jest pomijana, skupiamy uwagę na wymiarze stricte wojskowym a zapominamy, że przestrzenią rywalizacji z agresywną polityk rosyjską jest też obszar informacyjny czy propagandowy. Takie ćwiczenia jak Sea Breeze pokazują, że społeczeństwa mają narzędzia w tym obszarze - dodał.
REKLAMA
- Pamiętajmy, że tego każde tego typu manewry, to co można obserwować, ruch okrętów są poprzedzone olbrzymią praca logistyków, sztabowców, ale i dyplomatów. Mówimy o bardzo wysoce skomplikowanej maszynerii. W żadnym razie nie postrzegałbym Sea Breeze jako jedynie pewnego pokazu siły czy ćwiczenia pewnych scenariuszy - mówił dr Jacek Raubo.
Posłuchaj
Ważnym elementem ćwiczenia jest ujednolicenie procesu planowania i dowodzenia zgodnie ze standardami NATO oraz zwiększenie poziomu interoperacyjności pomiędzy Siłami Zbrojnymi Ukrainy i Siłami Zbrojnymi państw sojuszniczych, głównie basenu Morza Czarnego, będących członkami Traktatu Północnoatlantyckiego.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
REKLAMA
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Jacek Raubo
Data emisji: 10.07.2021
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA