Wiza humanitarna dla białoruskiej biegaczki. Prof. Jacek Reginia-Zacharski: była to rzecz oczywista

- Trzeba to było zrobić, nie wyobrażam sobie wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobiliśmy jako Polska. Była to rzecz oczywista - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując opiekę polskich służb dyplomatycznych nad Krysciną Cimanouską.

2021-08-04, 10:05

Wiza humanitarna dla białoruskiej biegaczki. Prof. Jacek Reginia-Zacharski: była to rzecz oczywista
Kryscina Cimanouska na lotnisko w Tokio 4.08.2021. Foto: PAP/EPA/JIJI PRESS

W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.

Powiązany Artykuł

Cimanouska białoruś Tsimanouskaya 1200.jpg
Tokio 2020: Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną. "Polska zawsze oznacza solidarność"

W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zaznaczył, że pomoc, jaką zaoferowano zawodniczce Białorusi, była sprawą oczywistą, choć może mieć to pewne negatywne konsekwencje. - Jest to także rzecz problematyczna. Trauma Polaków, którzy żyją na Białorusi, przede wszystkim działaczy środowisk polskich, eskaluje, to trzeba brać pod uwagę - zauważył.

- Warto jednak zadać sobie pytanie, czy ta sytuacja by się zmieniła, gdyby rzeczywiście sportsmenka z Białorusi nie została potraktowana przez RP tak, a nie inaczej. Stawiam tezę, że nie zmieniłoby się to szczególnie. W warstwie retorycznej będziemy obserwować nasilenie negatywnych głosów białoruskich, ale istotne powody zachowań władz białoruskich są zupełnie inne - zauważył politolog.

REKLAMA

Jak dodał gość audycji, trzeba także uruchomić mechanizmy państwa polskiego, by chronić Polaków żyjących na Białorusi.

Od początku roku do 31 lipca Polska przyznała ponad 90 tys. wiz obywatelom Białorusi, z czego prawie 9 tys. stanowią wizy humanitarne - poinformował polski resort spraw zagranicznych w odpowiedzi na pytanie PAP. Od początku kryzysu na Białorusi tego rodzaju wiz Polska wydała ponad 12 tys.

Posłuchaj

Prof. Jacek Reginia-Zacharski o wizie humanitarnej dla białoruskiej biegaczki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 9:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

W audycji poruszono także kwestię podwyżek wynagrodzeń dla polityków.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

REKLAMA

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski

Data emisji: 04.08.2021

Godz. emisji: 07.48

kmp/iar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej