"Oddajemy jej hołd". Jan Józef Kasprzyk podczas obchodów 77. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ
W Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz i instytucji państwowych upamiętnili 77. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierze powstałej w sierpniu 1944 roku Brygady Świętokrzyskiej NSZ walczyli o Niepodległość Rzeczypospolitej z okupantem niemieckim i sowieckim oraz w akcjach obronnych ludności cywilnej.
2021-08-11, 17:36
Powiązany Artykuł
Warszawa: upamiętniono 77. rocznicę zdobycia Nordwache przez Batalion "Chrobry I"
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, podkreślił, że jednym z najchwalebniejszych czynów żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej było wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie.
Posłuchaj
- Jej żołnierze walczyli, abyśmy byli wolni. Żołnierze Brygady dokonali tego wspaniałego, heroicznego aktu w Holiszowie 5 maja 1945 roku, kiedy jako jedyna w historii II wojny światowej jednostka partyzancka, rozbili niemiecki obóz koncentracyjny i dali życie tysiącom kobiet tam więzionych, które miały być przez Niemców podpalone żywcem - wyjaśniał minister.
Posłuchaj
Jan Józef Kasprzyk przywołał słowa generała Stanisława Maczka skierowane do żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, o tym, że byli dla wielu wyrzutem sumienia. - Rozwój wypadków wam przyznał rację, bo walczyliście i z Niemcami, i z sowietami. A ci, którzy postępowali inaczej, nigdy wam tego nie zapomną. Tak powiedział generał Stanisław Maczek i w słowach tych odnajduje się chyba odpowiedź na to, dlaczego często, wbrew faktom, Brygadę Świętokrzyską i jej historię nadal się opluwa i wypacza. Nasza obecność dziś jest dowodem na to, że oddajemy jej hołd, że wolna Polska o żołnierzach Brygady Świętokrzyskiej pamięta - zaznaczył szef UdsKiOR.
"Ciężkie walki z Niemcami na terenie Czech"
Na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Brygada wzięła udział w ciężkich walkach z Niemcami na terenie Czech, działając wspólnie z żołnierzami 3. Armii generała George'a Pattona. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspomniał, że żołnierze Brygady wspólnie z oddziałami USA między innymi wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej, w tym dwóch generałów.
REKLAMA
- Pamiętać musimy też o tym, że to żołnierze Brygady Świętokrzyskiej stali się jednym z elementów 3. Armii generała George'a Pattona. Jedyni wówczas żołnierze polscy, którzy mogli i mieli honor i zaszczyt nosić naszywki, odznaki tej Armii. Chwała bohaterom Brygady Świętokrzyskiej, chwała żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych - podkreśla minister.
Obchody rozpoczęła Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych, zmarłych oraz żyjących Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Mszę świętą koncelebrował i homilię wygłosił ksiądz komandor Janusz Bąk, który podkreślił, że to, co kosztuje, stanowi wartość, oraz że na sztandarach Brygady widniało hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Posłuchaj
Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje wojskowe i rządowe złożyły wieńce i kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Oddziały Brygady współpracowały z oddziałami Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i NSZ-AK biorącymi udział w akcji "burza" oraz nawiązały kontakty z Komendami Okręgów AK: Radomsko-Kieleckiego, Łódzkiego i Krakowskiego.
REKLAMA
"Uwolnionych zostało blisko tysiąc kobiet"
Brygada Świętokrzyska między innymi wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie. W wyniku akcji uwolnionych zostało blisko tysiąc kobiet, w tym blisko 300 Żydówek z Polski, Francji i Jugosławii.
Od 2016 roku w Holiszowie odbywają się państwowe uroczystości w rocznicę wyzwolenia obozu, z udziałem asysty Wojska Polskiego oraz licznie obecnych weteranów NSZ.
- Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego
- "Wielka wsypa" elitarnej jednostki Armii Krajowej
W 2018 roku na murach dawnego obozu odsłonięta została pamiątkowa tablica. Po ustaniu działań wojennych część Brygady zasiliła szeregi 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, stacjonującego we Włoszech, a część pozostała w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec, zasilając Kompanie Wartownicze przy Armii USA. Nie mogąc wrócić do okupowanej przez komunistów Polski, osiedlali się we Francji, Wielkiej Brytanii, USA oraz Kanadzie.
REKLAMA
IAR/ jb
REKLAMA