Ulga na zakup kas wirtualnych. Ministerstwo Finansów wiążąco wyjaśnia procedurę

2021-08-13, 09:02

Ulga na zakup kas wirtualnych. Ministerstwo Finansów wiążąco wyjaśnia procedurę
Do końca 2024 r. nie będzie kar wobec przedsiębiorców, którzy nie zapewnią integracji posiadanych kas online z terminalami płatniczymi.Foto: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych, dzięki czemu realizacja ulgi stanie się prostsza. Interpretacja przepisów jest wiążąca dla administracji skarbowej.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki objaśnieniom podatkowym dotyczącym zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie ewidencji na kasie rejestrującej sprzedaży, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Powiązany Artykuł

robotyzacja free1200.jpg
"Innowacje muszą być wspierane rozwiązaniami podatkowymi". Resort finansów wprowadza system ulg

Dokument wydano na wniosek przedsiębiorców i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Sposób bezpieczny i tani

Kasa wirtualna to kasa fiskalna w postaci aplikacji, instalowana na tablecie, smartfonie lub laptopie. Kasą jest zatem oprogramowanie, a nie urządzenie, na którym jest ona zainstalowana. Kasy wirtualne stosować mogą podatnicy działający przede wszystkim w branżach transportowej, hotelarskiej czy gastronomicznej, wskazanych w rozporządzeniu w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas wirtualnych.

- Korzystanie z kasy wirtualnej to bezpieczny i tani sposób ewidencjonowania transakcji pomiędzy biznesem a konsumentem. Kasa wirtualna jest wygodna i prosta w użyciu. Zależy nam na tym, aby używało ich jak najwięcej firm. Dlatego przy ich zakupie przysługuje podatnikowi prawo do ulgi podatkowej. Dzięki objaśnieniom, zasady jej zastosowania nie będą już budzić żadnych wątpliwości - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Objaśnienia dotyczą zasad odliczania (zwrotu) od podatku kwoty wydanej na zakup kas wirtualnych.

- Podatnik, zobowiązany do wymiany kasy starego typu na kasę on-line, może skorzystać z ulgi. Kwota preferencji może sięgać 90 proc. ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Ulga dotyczy na tych samych zasadach kas sprzętowych i wirtualnych - przypomina wiceminister finansów.

Doprecyzowanie zasad ewidencjonowania

Objaśnienia podatkowe doprecyzowują m.in. zasady ewidencjonowania płatności za sprzedaż, gdy następuje ona na przełomie miesięcy, za pośrednictwem poczty, banku czy spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Chodzi o moment ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży, gdy płatność otrzymano po zakończeniu sprzedaży w danym dniu.

- Jeśli podatnik o dokonaniu wpłaty na jego rachunek bankowy dowiaduje się dopiero następnego dnia po jej zleceniu, w chwili otrzymania odpowiedniej informacji z banku, to ma obowiązek niezwłocznego zaewidencjonowania płatności na kasie rejestrującej (w dniu odczytu płatności w banku). Jeśli wpłata ma miejsce 31 marca, a podatnik dostał z banku informację o wpłacie 1 kwietnia, to powinien dokonać rozliczenia VAT z tej wpłaty za marzec, pomniejszając o te wartości dane wynikające z raportu okresowego za kwiecień - wyjaśnia Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

PR24.pl, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej