more_horiz
Wiadomości

Szokujące dane z Belgii: lekarze poddają eutanazji 10 procent noworodków

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 08:30
Nowa publikacja British Medical Journal wskazuje, że flamandzcy lekarze poddają eutanazji 10 procent noworodków, dla których "nie ma nadziei na znośną przyszłość".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kishivan

Opublikowany raport wskazuje, że 10 procent dzieci zmarłych w latach 2016-2017 we Flandrii do pierwszego roku życia, otrzymywało leki od własnych lekarzy z "wyraźną intencją skrócenia życia".

meksyk pro-life pap 1200.jpg
"Dla kobiet i dla życia". Ponad 300 tysięcy uczestników marszu pro-life w Meksyku

Zgodnie z belgijskim prawem, eutanazja może być szeroko i elastycznie stosowana, zgodnie z jednym ograniczeniem. Prawo zezwala na eutanazję tylko nieletnich, zdolnych do wyboru i świadomych.

Wzrost odsetka śmiertelnych zastrzyków

Nowa statystyka pochodzi z badania przeprowadzonego na 24. dzieci, które zmarły we Flandrii między wrześniem 2016 r. a grudniem 2017 r. Liczby te są wprawdzie niewielkie, ale wydaje się, że odsetek noworodków, które zmarły po celowym wstrzyknięciu śmiertelnego preparatu, wzrósł od 7% do 10%, względem sondażu przeprowadzonego w latach 1999-2000, zanim jakakolwiek eutanazja była legalna. Odnosząc się do publikacji Europejski Instytut Bioetyki zauważa, że "termin eutanazja nie pojawia się w żadnym miejscu w artykule".

Czytaj także:

Autorzy artykułu w BMJ zaznaczają, że odstąpienie od leczenia najczęściej dotyczy dzieci w pierwszym okresie po urodzeniu, ale u nieco starszych niemowląt częściej podaje się leki skracające życie.

Intencja skrócenia życia

Sąd najwyższy USA free shutt-1200.jpg
Decyzja Sądu Najwyższego USA może zmienić fundament prawa do aborcji. Wyznaczono datę rozprawy

"Odstąpienie od leczenia jest częstsze w przypadku niemowląt umierających w pierwszym tygodniu życia (18%) i niemowląt umierających z powodu komplikacji ciążowych mających wpływ na zdrowie płodu (23%). Leki podawane z wyraźną intencją skrócenia życia są stosowane częściej u niemowląt umierających między 7 a 27 dniem życia (26%) oraz u niemowląt umierających z powodu zaburzeń nabytych po urodzeniu (26%)" - czytamy w artykule.

Zamiast wprowadzenia działań w celu powstrzymania praktyk eutanazji i dzieciobójstwa, autorzy publikacji sugerują, że należy rozważyć ramy prawne, które pozwolą na nie w bardziej kontrolowanych warunkach.

pg, BMJ, opoka.org

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem