Emisja metanu na świecie spadnie. Jest deklaracja liderów ponad 80 krajów
Światowi liderzy ogłosili porozumienie w sprawie emisji metanu. Ponad 80 krajów zobowiązało się do ograniczenia emisji o 30 proc. do końca dekady.
2021-11-02, 17:02
Porozumienie jest pomysłem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. - Metan to gaz znacznie bardziej trujący niż dwutlenek węgla. Sprawia, że ocieplenie postępuje dużo szybciej. Im bardziej i sprawniej zmniejszymy emisję, tym większą szansę mamy na osiągniecie celu ograniczenia ocieplenia do półtora stopnia - mówi Polskiemu Radiu Gareth Redmond-King z think tanku Energy & Climate Intelligence Unit.
Powiązany Artykuł
Koniec "masakry piłą łańcuchową". Deklaracja Borisa Johnsona na szczycie COP26
Posłuchaj
Szefowa Komisji Europejskiej podkreślała w Szkocji wagę tego ustalenia. - Możemy zapobiec ponad 200 tysięcy przedwczesnych śmierci i setkom tysięcy wizyt w szpitalu spowodowanych astmą - wyliczała Ursula von der Leyen. Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że w rzeczywistości redukcje będą jeszcze większe.
Brak asygnaty kluczowych krajów
Pod porozumieniem nie ma jednak na razie podpisów Rosji, Chin i Indii. To te kraje emitują obecnie najwięcej metanu. Mowa tu o liczbach bezwzględnych, bo w przeliczeniu na mieszkańca negatywny efekt emisji indyjskich i chińskich jest mniejszy.
REKLAMA
Czytaj także:
- Inicjatywa dot. metanu. Wielu czołowych emitentów, w tym Chiny, Rosja i Indie, wciąż do niej nie dołączyło
- Targi Transexpo: Premiery polskich autobusów zeroemisyjnych
To nie jedyne dzisiejsze osiągnięcie szczytu. Ponad 100 krajów zgodziło się skończyć z masową wycinką drzew do 2030 roku. Na liście jest też Brazylia, która w ostatnich latach na dużą skalę wycinała Puszczę Amazońską.
Posłuchaj
mbl
REKLAMA