Takich świąt nie było od lat. Mamy prognozę pogody na Boże Narodzenie

- Jest duża szansa, że święta Bożego Narodzenia będą białe, zwłaszcza w północnej części kraju, a częściowo też w centrum i na wschodzie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo w noc wigilijną z północy do Polski napłynie arktyczne powietrze, które przyniesie siarczyste mrozy.  

2021-12-23, 15:46

Takich świąt nie było od lat. Mamy prognozę pogody na Boże Narodzenie
Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia? Znamy prognozę. Foto: Dmitriy Kochergin/Shutterstock

Ostatnie lata odzwyczaiły nas od zimy podczas świąt Bożego Narodzenia. Aura za oknem bardziej przypominała jesień, z opadami deszczu i dodatnimi temperaturami. Miłośnicy białego puchu w okresie świąteczno-noworocznym mogli cieszyć się nim jedynie w górach. Jak wynika z prognoz synoptyków IMGW, w tym roku nie trzeba będzie wyjeżdżać w Tatry czy Bieszczady, aby móc świętować narodziny Jezusa Chrystusa w zimowych warunkach. 

Opady śniegu wystąpią już w nocy z czwartku na piątek na północy, w centrum i na wschodzie Polski. - Miejscami ten śnieg będzie dość intensywny. Może spaść około 8-12 cm - mówi portalowi PolskieRadio24.pl synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Dynamiczna pogoda w Wigilię

W Wigilię delikatne opady śniegu wystąpią na północy i północnym wschodzie kraju. Dzięki ujemnej temperaturze na tym obszarze będzie utrzymywać się zimowa aura. Dla reszty kraju prognozowana jest tymczasowa odwilż. - W centrum Polski, na północnym-zachodzie i zachodzie wystąpią opady deszczu ze śniegiem. W południowej połowie kraju, czyli w województwie opolskim, śląskim, a także lubelskim może pojawić się marznący deszcz, który będzie powodował gołoledź. Natomiast w województwie dolnośląskim prognozowany jest deszcz i będzie ciepło jak na tę porę roku - tłumaczy Ewa Łapińska.

W tym dniu na przeważającym obszarze kraju będą występować dodatnie temperatury. Najcieplej do 8 stopni Celsjusza ma być na Dolnym Śląsku. Na południowym wschodzie termometry pokażą około 5 stopni Celsjusza, na zachodzie i w centrum około 2. Jedynie na krańcach północno-wschodnich możliwa jest ujemna temperatura. - Dodatkowo będzie wiał dość silny i porywisty wiatr. Na południu Polski i nad morzem jego prędkość będzie osiągać około 60 km/h - stwierdza synoptyk IMGW.  

REKLAMA

W noc wigilijną z północy Europy napłynie do Polski arktyczne powietrze, które spowoduje mocne spadki temperatury. - To co w ciągu dnia napada, w nocy będzie zamarzało. Na chodnikach i jezdniach będzie ślisko. Na północy Polski należy spodziewać się siarczystego mrozu - mówi Ewa Łapińska. W tej części kraju temperatury mogą spaść nawet w okolice -10 stopni Celsjusza. Nieco cieplej, w okolicach -2 stopni będzie na południu, gdzie prognozowane są również opady śniegu.

Boże Narodzenia mroźne

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się mroźny, ale z przejaśnieniami. - Rozbuduje się klin wysokiego ciśnienia i powinno być dość pogodnie, ale będzie mroźnie - stwierdza synoptyk IMGW. Najchłodniej będzie na Kaszubach i Mazurach. W ciągu dnia termometry pokażą tam około -6 stopni Celsjusza. W centrum i na zachodzie temperatura wyniesie około -3 stopni Celsjusza. Najcieplej, bo około -1 stopnia Celsjusza będzie na południu Polski. 

- Będą też występowały opady śniegu. Na ogół będą one słabe i przelotne. Prognozujemy, że będzie to zimowy, przyjemny dzień. W przypadku centrum kraju z licznymi przejaśnieniami - mówi Ewa Łapińska. Noc z soboty na niedzielę przyniesie kolejny spadek temperatury. W północnej części kraju termometry będą pokazywać w okolicach -12 stopni Celsjusza, w centrum ok. -8 stopni Celsjusza, a na południu nie powinny wzrosnąć powyżej -5 stopni Celsjusza. A co przyniesie II dzień świąt Bożego Narodzenia? 

W II dzień świąt więcej słońca

Niedziela będzie kontynuacją mroźnej aury. Termometry w całym kraju wskażą ujemne wartości. - W ciągu dnia temperatura minimalna wyniesie od -1 stopnia Celsjusza nad morzem do -4 stopni Celsjusza w centrum i na południu Polski - mówi Ewa Łapińska. Synoptyk IMGW dodaje, że nie należy spodziewać się opadów śniegu. - Jeśli wystąpię, to niewielkie i jedynie w górach - stwierdza.

REKLAMA

- Drugiego dnia świąt będzie jeszcze przyjemniejszy od pierwszego. Wystąpi sporo przejaśnień. Na południu kraju będzie trochę więcej chmur, a na północy słońca - tłumaczy. Synoptycy prognozują, że zimowa aura z ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu utrzyma się co najmniej do końca miesiąca.

- MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej