more_horiz
Wiadomości

Nienawiść, przemoc i dżihad. Za głoszenie tych treści na pół roku zamknięto wielki meczet pod Paryżem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:41
Wielki meczet w Beauvais pod Paryżem został zamknięty w związku z podejrzeniem o głoszenie tam radykalnych treści. Decyzję - na 6 miesięcy - podjęła prefektura Oise, gdzie znajduje się świątynia.
W związku z agresywnymi i radykalnymi wezwaniami administracyjną procedurę zamknięcia muzułmańskiej świątyni rozpoczęto już 14 grudnia.
W związku z agresywnymi i radykalnymi wezwaniami administracyjną procedurę zamknięcia muzułmańskiej świątyni rozpoczęto już 14 grudnia.Foto: shutterstock/pcruciatti

Jak podkreślono w islamskiej świątyni od wielu miesięcy nawoływano do nienawiści.

"Prefekt Oise (Corinne Orzechowski) zarządziła w poniedziałek zamknięcie wielkiego meczetu w Beauvais na okres sześciu miesięcy. Zarządzenie wejdzie w życie za 48 godzin" - przekazała prefektura. Decyzja zapadła w związku z podejrzeniem o głoszenie tam radykalnych treści, w tym nawoływania do nienawiści, przemocy i dżihadu.

- Od wielu miesięcy imam w tym meczecie głosił kazania antyrepublikańskie, podkreślając, że prawo religijne jest nadrzędne wobec prawa Republiki (Francuskiej) - mówiła prefekt Oise. 

Przykłady z kazań "wyjęte z kontekstu"?

Zwrócono uwagę, że w kazaniach imama znalazły się odniesienia do terroryzmu, a także dyskryminacji osób homoseksualnych i kobiet.

Zarządzający meczetem poprzez swoich adwokatów odpierali zarzuty tłumacząc, że podawane przez francuskie władze przykłady z kazań są wyjęte z kontekstu - podał dziennik "Le Parisien".

Według AFP minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin rozpoczął administracyjną procedurę zamknięcia tej muzułmańskiej świątyni już 14 grudnia.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem