more_horiz
Wiadomości

"Nie ma chwili wytchnienia". Anna Michalska o działaniach białoruskich służb

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:11
- Służby białoruskie nie dają funkcjonariuszom chwili wytchnienia i cały czas pomagają migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy - powiedziała rzecznik Straży Graniczej porucznik Anna Michalska. Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 16 osób.
Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska powiedziała, że służby białoruskie cały czas pomagają migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy
Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska powiedziała, że służby białoruskie cały czas pomagają migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicyFoto: Michal Kosc/ Forum

Jak poinformowała Anna Michalska na konferencji prasowej, na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Szudziałowie było czterech cudzoziemców wspieranych przez białoruskie służby.

- W tym samym czasie dwie osoby ubrane w ubrania cywilne, ale z wyraźnymi oznaczeniami białoruskich mundurów, rzucały kamieniami i gałęziami, a raczej drągami, w stronę polskich służb, jednocześnie krzycząc i będąc agresywne. Zaledwie kilka godzin później, prawie w tym samym miejscu, zaobserwowaliśmy, że służby białoruskie cięły concertinę, a grupa dziesięciu cudzoziemców czekała w pobliżu - powiedziała rzecznik Straży Granicznej.

Dodała, że na widok polskich patroli wszyscy wycofali się w głąb Białorusi.

Czytaj także:

Presja migracyjna

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej w październiku - 17,5 tys. Pojawiają się także doniesienia, że migranci próbują się dostać do Unii Europejskiej przez Ukrainę.

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że w sylwestra w obwodach lwowskim i zakarpackim zatrzymano sześciu nielegalnych migrantów z Turcji, Algierii i Maroka. MSW Ukrainy przekazało, że określono 10 odcinków na granicy z Białorusią, do których mogą podejść migranci, i ochrona tych miejsc ma być wzmocniona.

Do 1 marca 2022 roku na terenie przy granicy Polski z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Posłuchaj
00:24 11482437_1.mp3 Rzecznik SG: służby białoruskie nie dają funkcjonariuszom chwili wytchnienia (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Anna Michalska w Polskim Radiu 24


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem