more_horiz
Wiadomości

Prof. Krysiak: Trójmorze może być ratunkiem dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:45
- Niemcy obawiają się, że tu powstanie prototyp wspólnoty narodów, o którą walczył Schuman, i ten projekt będzie promieniował na Europę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, Instytut Myśli Roberta Schumana.
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak Foto: PR24/TB

Prof. Zbigniew Krysiak odniósł się do dyskusji o kształcie Unii Europejskiej i dążeniach do jej federalizacji. - Ten proces nabrał przyspieszenia od początku pandemii, w okolicznościach, w których trzeba zająć się poważnymi sprawami, jak życie ludzkie i problemy gospodarcze. Nasila się dążenie do zwiększania liczby atrybutów władzy, koncentracji budżetu, tworzenia mechanizmów nowych podatków - zauważył.

Gość audycji przywołał postać jednego z założycieli Unii Europejskiej. - Postać Roberta Schumana jest jedyną osobą, która mogłaby integrować prowspólnotowe podejście. Tę możliwość można przekształcić w stworzenie frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim, przyjęcie jego programu - stwierdził i zaznaczył, że to właśnie wokół postaci Schumana należy budować wspólnotę środowisk dążących do UE jako wspólnoty narodów.

Prof. Zbigniew Krysiak zauważył, że dużą rolę w promowaniu tej koncepcji UE może odegrać Trójmorze. - Już dzisiaj słyszmy głosy pochwały z Europy dla Polaków, kierowane w związku z koncepcją Trójmorza. To potencjał duchowy, intelektualny, ale i ekonomiczny - podkreślał i przypominał, że Niemcy w 2018 r. przysłali po raz pierwszy ministra spraw zagranicznych na obrady państw Trójmorza. Jednak jego zdaniem propozycje, by Niemcy uczynić członkiem Trójmorza, są drogą do rozbicia tego formatu. - Trójmorze może być ratunkiem dla Europy, powrotem do modelu Schumana. W pojedynkę nie będzie to możliwe - podkreślał.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2022_01_13-20-33-24.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o planach federalizacji Europy (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.  

  * * *

  Audycja: "Szkiełko i oko"

  ProwadzącyDorota Kania

  Gość: prof. Zbigniew Krysiak

  Data emisji: 13.01.2022

  Godzina emisji: 20.33

  PR24/ka

  Zobacz także

  Zobacz także