Prof. Tomasz Grosse: Rosjanie myślą w kategoriach stref wpływów
- Sergiej Ławrow wyraźnie zaznaczył, że w sprawach zasadniczych, na których zależy Rosji, Zachód nie tylko nie ustępuje, ale wręcz usztywnił swoje stanowisko. Potencjalna reakcji Rosji o charakterze militarnym stała się prawdopodobniejsza - mówił w Polskim Radiu 24 politolog i europeista (Uniwersytet Warszawski).
2022-01-28, 10:35
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Federacji Rosyjskiej John J. Sullivan w środę wieczorem przekazał rosyjskiemu MSZ dokument, w którym strona amerykańska m.in. ustosunkowuje się do rosyjskich żądań. Waszyngton podtrzymał swoje poparcie dla podstawowych zasad, w tym m.in. polityki otwartych drzwi NATO, a także zawarł propozycje dotyczące transparentności wojskowej, kontroli zbrojeń i ćwiczeń militarnych w Europie.
Prof. Tomasz Grosse zauważył, że możliwość wybuchu konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą jest duża, także ze względu na postawę Zachodu, który nie ustępuje wobec rosyjskich żądań. - Są oczywiście podziały wśród krajów Zachodu, a nawet Unii Europejskiej, tu wyraźnie odbiega od innych stanowisko Niemiec czy Francji. W ostatnich dniach nastąpiła jednak konsolidacja sojuszników wobec żądań ze strony Federacji Rosyjskiej, podpisano się pod jednoznacznym stanowiskiem, że NATO powinno być otwarte na nowych członków i nie może przyjąć myślenia Moskwy dotyczącego stref wpływów - zaznaczył gość audycji.
- Ścieżkę dochodzenia Ukrainy do NATO zablokowały w pewnym momencie Niemcy i Francja. W tej chwili sojusz nie chce w zasadzie przyjmować Ukrainy, niektóre państwa członkowskie blokują taką możliwość. Z drugiej strony w traktacie Sojuszu jest napisane, że jest to organizacja otwarta, zatem trudno spodziewać się, żeby NATO w sposób sformalizowany pokazało Rosji, że na niektóre kraje się zamyka - dodał.
Gość audycji zaznaczył, że Rosjanie myślą w kategoriach stref wpływów, podobnie myślą Francuzi i Niemcy. - Zgadzają się na to, oczywiście w sposób nieformalny, by w celu niezadrażniania sytuacji z Rosją przyjąć jej sposób myślenia i ustąpić w sprawie Ukrainy - powiedział prof. Tomasz Grosse.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Na 10-20 lutego na Białorusi zapowiadane są wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Na terytorium Białorusi mają zostać przerzucone m.in. rosyjskie oddziały i sprzęt, w tym dwa dywizjony rakiet S-400 i 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Prof. Tomasz Grosse
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 09.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA