Rekordowe ceny paliw w Niemczech. "Miliony kierowców w rozpaczy"

Średnia dzienna cena za litr benzyny wyniosła 1,712 euro. poprzedni rekord wynosił 1,709 euro i padł we wrześniu 2012 r. - pisze dziennik "Bild". Eksperci biją na alarm, a politycy opozycji wzywają rządzących do przygotowania skutecznych środków zaradczych na wypadek dalszych gwałtownych podwyżek cen energii i paliw.

2022-02-02, 13:11

Rekordowe ceny paliw w Niemczech. "Miliony kierowców w rozpaczy"
Wzrosty cen paliw są szczególnie drastyczne w porównaniu z rokiem 2020.Foto: Shutterstock/Nick Shoe

Nigdy wcześniej benzyna nie była za Odrą tak droga jak teraz - piszą niemieckie media.

Dziennik "Handelsblatt" wskazuje, że główną siłą napędzającą wzrost cen na niemieckich stacjach benzynowych jest nadal cena ropy naftowej, osiągająca obecnie najwyższe wartości od lat. Zdaniem niemieckiej gazety zawirowania na rynku ropy wywołuje ponadto narastający konflikt między Ukrainą i Rosją, a także "zbyt ambitne wizje", kreślone przez unijnych komisarzy w Brukseli. Jedną z przyczyn galopujących cen paliw jest między innymi podwyżka podatku od emisji CO2.

Kierowcy w rozpaczy

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Samochodowego (ADAC) w środę średnia dzienna cena za litr benzyny wyniosła 1,712 euro. poprzedni rekord wynosił 1,709 euro i padł we wrześniu 2012 r. - pisze dziennik "Bild". Olej napędowy kosztuje w środę 1,640 euro za litr - to również rekord. "Miliony kierowców są w rozpaczy" - zauważa "Bild".

Tygodnik "Junge Freiheit" zauważa, że pomimo tych danych i innych złych prognoz rząd federalny dalej upiera się przy planach przyspieszenia transformacji energetycznej.

REKLAMA

"Coraz więcej niemieckich konsumentów odrzuca bezskuteczną walkę Zielonych z rzeczywistością. Tymczasem nastroje społeczne zdają się ich zasadniczo nie poruszać" - czytamy.

Drastyczne wzrosty cen ropy

Wzrosty cen są szczególnie drastyczne w porównaniu z rokiem 2020. W tym czasie ceny ropy i paliw osiągnęły najniższy poziom z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa

Głównym czynnikiem napędzającym jest cena ropy naftowej, która ostatnio przekroczyła granicę 90 dolarów za baryłkę (159 litrów). "Dużą część ceny paliwa na stacji benzynowej stanowią podatki i cła. Dla Super E10 na obecnym poziomie cenowym oznacza to 27 centów VAT, prawie 65,5 centów podatku energetycznego i cenę dwutlenku węgla, która dla E10 bez VAT wynosi od 6 do 7 centów, w zależności od rzeczywistej mieszanki biopaliwa" - pisze dziennik.

Czytaj także:

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej