Koniec sporu ws. Turowa. Dr Steinhoff: kontestowanie wyroku TSUE byłoby absurdem

- Z zadowoleniem odnotowuję fakt, że spór wokół Turowa się zakończył, to niewątpliwie pozytywna informacja, każdego dnia przyrastało zadłużenie Polski wobec UE (…). Natomiast to porozumienie jest efektem sporu, który pojawił się już dość dawno, a który nie został rozwiązany w określonym czasie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Janusz Steinhoff, ekspert ds. energetyki, ochrony środowiska i procesów restrukturyzacji górnictwa, były wicepremier i minister gospodarki.

2022-02-04, 12:45

Koniec sporu ws. Turowa. Dr Steinhoff: kontestowanie wyroku TSUE byłoby absurdem
Pod koniec października TSUE poinformował, że Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.Foto: Shutterstock/nitpicker

Premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Petr Fiala, podpisali w czwartek porozumienie w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.

Umowa przewiduje zapłatę odszkodowania dla Czech w wysokości 35 mln euro oraz przekazanie 10 mln euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. Czechy mają wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE.

Dr Janusz Steinhoff przypominał, że konflikt wokół Turowa trwał od dłuższego czasu, zaś decyzję, jaką podjęła sędzia TSUE, należało wykonać. - Kontestowanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE byłoby absurdem, to tak jakby kontestować wyroki polskich sądów czy Sądu Najwyższego. Oczywiście każdy indywidualny wyrok można oceniać tak czy inaczej, ale generalnie wyrokom trzeba się podporządkowywać, na tym polega funkcjonowanie państwa czy UE, na przestrzeganiu obowiązującego prawa - podkreślał.

Ekspert przypominał, że było wiele wyroków TSUE korzystnych dla strony polskiej. - Tak było m.in. z Gazpromem, gdy chodziło o gazociąg Opal i niektóre regulacje unijne. Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął spór pomiędzy Gazpromem a PGNiG, co skończyło się wypłaceniem sześciu mld złotych przez Gazprom - dodał gość audycji.

REKLAMA

- Wyroki trzeba szanować, można je kwestionować, interpretować, ale trudno sobie wyobrazić, abyśmy generalnie kwestionowali wszystko to, co wynika np. z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jesteśmy członkiem UE, podejmujemy wspólnie decyzje - stwierdził dr Janusz Steinhoff.

Posłuchaj

Dr Janusz Steinhoff o sporze wokół kopalni "Turów" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:40
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

REKLAMA

Gość: dr Janusz Steinhoff 

Data emisji: 04.02.2022

Godzina emisji: 11.36

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej