IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i sztormem. W tym regionie będzie szczególnie niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne, z których wynika, że w rejonie strefy brzegowej można spodziewać się silnego wiatru, natomiast na Bałtyku wystąpi sztorm.

2022-02-14, 09:39

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i sztormem. W tym regionie będzie szczególnie niebezpiecznie
IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku. Foto: Shutterstock/Konrad Uznanski

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące części środkowej strefy brzegowej (części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego) obowiązuje w poniedziałek od godz. 6 do godz. 20. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem wiejącym z południa z siłą 5 i 6, a w porywach do 7 skali Beauforta.

W kolejny ostrzeżeniu drugiego stopnia IMGW poinformował o sztormie na Bałtyku. Synoptycy wskazują, że w części wschodniej strefy brzegowej w poniedziałek od godz. 6 do godz. 20 będzie wiał wiatr w porywach do 7 w skali Beauforta, w części północnej do 8 w skali Beauforta.

Słoneczny poniedziałek

Według prognozy przygotowanej przez Annę Woźniak, synoptyka Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, poniedziałek do końca dnia będzie pogodny i słoneczny nad przeważającym obszarem kraju. W nocy z poniedziałku na wtorek Polska wejdzie w zasięg niżu.

- W poniedziałek, po zimnej nocy, nadal będzie słonecznie i bardzo pogodnie. Tylko na północnym zachodzie zachmurzenie okresowo może wzrastać do umiarkowanego. Do zachodu słońca nie spodziewamy się opadów. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale w całym kraju porywisty. Na zachodzie będzie wiał z prędkością do 55 km/h, a w rejonach podgórskich do 65 km/h. W ciągu dnia prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 7 stopni w centrum, do 9-10 stopni za zachodzie kraju" - powiedziała Anna Woźniak.

REKLAMA

Opady marznące

W nocy na zachodzie kraju spodziewany jest wzrost zachmurzenia do dużego. Lokalnie mogą tam wystąpić słabe opady deszczu. Na Dolnym Śląsku i Pomorzu synoptycy nie wykluczają opadów marznących. W zachodniej części kraju temperatura minimalna wyniesie od zera do plus 3 stopni Celsjusza. We wschodniej połowie kraju nadal pogodnie i mroźno: od minus 3 do minus 1 stopnia Celsjusza. W rejonach podgórskich Karpat lokalnie minus 6. Wiatr słaby, na południu umiarkowany i w porywach osiągający do 60 km/h, z kierunków południowych.

W ciągu najbliższych dni pogodę w Polsce będzie kształtował system frontów atmosferycznych - na przemian ciepłych i chłodnych. Zdaniem synoptyków, może on wywołać bardzo dynamiczne zjawiska pogodowe jak silne i bardzo silne wiatry, które najprawdopodobniej pojawią się w kraju pod koniec tygodnia.

Czytaj także:

es

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej