"Rosja jest zaskoczona postawą Zachodu". Adam Eberhardt o sytuacji na Ukrainie
- Rosja utrzymuje napięcie wokół Ukrainy od 8 lat, od momentu, gdy zajęła Krym, wywołała wojnę w Donbasie. Dzisiaj strategia Rosji to osłabianie morale ukraińskiego społeczeństwa, wymuszanie ustępstw Ukrainy, także za pośrednictwem Zachodu, liczenie na to, że presja militarna i psychologiczna odniesie skutek - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
2022-02-14, 12:55
W sobotę po raz czwarty od początku kryzysu telefonicznie rozmawiali ze sobą prezydent USA Joe Biden oraz prezydent Rosji Władimir Putin. Amerykańska administracja informowała, że rozmowa była "rzeczowa i profesjonalna", ale "nie zmieniła fundamentalnej dynamiki sytuacji, jaką obserwujemy od kilku tygodni". W niedzielnym wywiadzie dla CNN doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podkreślił, że do ataku na Ukrainę może dojść w każdej chwili - zarówno w przyszłym tygodniu, jak i po trwających do 20 lutego igrzyskach olimpijskich.
Dr Adam Eberhardt zauważył, że Rosja jest zaskoczona relatywnie ostrą i skonsolidowaną postawą Zachodu wobec konfliktu na Ukrainie w ostatnich dniach i tygodniach. - Zarówno jeśli chodzi o deklaracje polityczne, zapowiedzi sankcji gospodarczych, kwestie pomocy wojskowej dla Ukrainy czy przerzutu sił wojskowych USA. To są rzeczy, które nie pasują Rosji do obrazu, na który liczyła - ocenił.
Ekspert dodał, że Rosja jest w stanie dość długo utrzymywać presję i siły wojskowe wokół granic Ukrainy. - Nawet jeśli to kosztuje, zrównoważy to wzrost cen ropy, związany z paniką na rynkach. Rosja dysponuje również instrumentami presji gospodarczej na Ukrainę, może je wykorzystywać w najbliższych dniach i tygodniach - dodał gość audycji.
- Będziemy świadkami działań politycznych i psychologicznych, które mogą być wzmocnione działaniami militarnymi. Wchodzi w grę inwazja lądowa na Ukrainę, co jednak niesie daleko idące ryzyko dla Rosji. Drugi scenariusz to wojna bezkontaktowa z Ukrainą, ataki rakietowe i lotnicze na infrastrukturę i obiekty wojskowe Ukrainy, co mogłoby zmierzać do sparaliżowania państwa ukraińskiego, osłabienia morale czy destabilizacji politycznej czy gospodarczej (…). Pytanie, na ile Putin jest w stanie zająć efektywnie Ukrainę. O wiele łatwiej jest, wykorzystując potęgę militarną, wprowadzić czołgi na Ukrainę, niż później efektywnie okupować ten kraj - podkreślał dr Adam Eberhardt.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury "od granic Rosji".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: dr Adam Eberhardt
Data emisji: 14.02.2022
Godzina emisji: 11.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA