Ustawa o obronie ojczyzny w Sejmie. Rzecznik PiS: liczymy na jednomyślność parlamentu

2022-02-28, 12:00

Ustawa o obronie ojczyzny w Sejmie. Rzecznik PiS: liczymy na jednomyślność parlamentu
Zwiększenie budżetu na obronność i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego - to główne cele rządowego projektu ustawy o obronności ojczyzny. Foto: Bumble Dee/ Shutterstock

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o obronności ojczyzny. Jak przekazała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Pierwsze czytanie zostanie przeprowadzone w czwartek. - Będziemy chcieli, żeby to wszystko odbyło się w miarę szybko, sytuacja jest nadzwyczajna - mówi szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. 

Zwiększenie budżetu na obronność i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego - to główne cele rządowego projektu ustawy o obronności ojczyzny. Nowe przepisy są już w Sejmie, otrzymały druk i zostały skierowane do I czytania. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała w parlamencie, że prace nad projektem rozpoczną się na posiedzeniu izby zaplanowanym na najbliższy czwartek. 

Terlecki: chcielibyśmy, żeby ustawa jak najszybciej weszła w życie

- Mamy nadzieje, że zostaną dokończone na kolejnym posiedzeniu. Liczymy na jednomyślność całego parlamentu - mówi rzecznik PiS Anita Czerwińska. - Będziemy przede wszystkim chcieli, żeby to wszystko odbyło się w miarę szybko. Mamy deklarację opozycji, że będzie popierać tę ustawę. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani - i my, i opozycja - że ta ustawa jest potrzebna - dodaje szef klubu PiS Ryszard Terlecki. 

Powiązany Artykuł

1200_Krasnodębski_Forum.jpg
Krasnodębski: w Niemczech zakorzeniło się przekonanie, że Rosjanie zawsze muszą zwyciężyć

W rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu nie wykluczył, że do projektu mogą zostać wprowadzone poprawki. - Spodziewamy się, że po pracach w Sejmie, pracach w komisjach wróci do Sejmu, zostanie uchwalony i pójdzie do Senatu. W tym czasie pewnie pojawią się różne poprawki, może także z naszej strony, ale chcielibyśmy, żeby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie - stwierdza Terlecki. 

Prace nad projektem o obronie ojczyzny toczyły się pod kierunkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, na którego czele stoi wicepremier Jarosław Kaczyński. Celem przygotowanych przepisów jest wzmocnienie polskiej armii. Służyć temu ma zwiększenie liczby żołnierzy i nakładów na obronność. 

Wzrost wydatków, większa armia

Obecnie wojsko Polskie liczy ok. 140 tysięcy żołnierzy. Projekt przewiduje zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy. Ustawa zmienia także rodzaje służby wojskowej. Rezerwowa służba wojskowa będzie podzielona na aktywną i pasywną. Dokument wprowadza także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Po zmianach powstanie: służba zawodowa (żołnierze zawodowi, podchorążowie), służba zasadnicza - dobrowolna (osoby odbywające szkolenie podstawowe i specjalistyczne) oraz obowiązkowa (w przypadku odwieszenia obowiązkowej służby zasadniczej), służba terytorialna i rezerwowa.

Powiązany Artykuł

duda zelensky 1200.jpg
Prezydent Ukrainy: jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi Dudzie za wspólną pracę

Nowe przepisy przyspieszają również zwiększenie wydatków na obronność. W 2024 roku wyniosą one 2,5 proc. PKB. To o 6 lat wcześniej niż dotychczas zakładano i więcej niż powinni przeznaczać członkowie NATO. W Sojuszu Północnoatlantyckim wymagane minimum wydatków na obronność to 2 proc. PKB. 

Ponadto w ramach nowej ustawy wprowadzony zostanie nowy mechanizm, który umożliwi pozyskanie dodatkowych funduszy na uzbrojenie i modernizację Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. Przy Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Będzie on zasilany m.in. wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK czy wpłat z budżetu państwa. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

Wróć do strony głównej